Efendimiz Muhammed ve onu mağarada gören adamın hikayesi

Efendimiz Muhammed’in ve onu mağarada gören adamın hikâyesi, Yüce Allah İslam dinine ve bu dinin öğretilerine Res Messengerlullah’a ulaşmıştır, Allah onu kutsasın ve ona huzur versin, Cebrail adındaki bir kral aracılığıyla, efendimiz Muhammed ve onu mağarada gören adamın hikâyesi ile size bu konuda daha fazla ayrıntıyı anlatacağız.

Hira mağarası nedir?

Hira mağarası, Resulullah’ın Allah’ı kutsasın ve huzur versin, çocuklarına, karısına, sahabelerine ve dünya mallarına tapıp terk edene kadar sürgünde bulunduğu ve ibadet için bu mağarada tek başına oturduğu yerdir.

Bu mağara, Hz.Peygamber’in sağında Hira mağarasının bulunduğu Işık Dağı denilen yüksek bir dağa tırmanmasına ihtiyaç duyuyordu.

Bayan Aisha, Havari’nin bu defne geldiğini söyledi: (ve sonra tuvaleti sevdim, tuvaleti sevdim, Hira’ya bağlıydı, dedi ki: Ailesine dönmeden önce tek başına ibadet gecelerinde bu numarayla ibadet etmek ve bundan faydalanmak ve sonra Hatice’ye dönüp ideallerimizi almak).

Ayrıca izleyin: Elçinin hoşgörü ve kalplerin saflığı ile ilgili en güzel sözleri ve hikmeti

Efendimiz Muhammed ve onu mağarada gören adamın hikayesi

 • Aişe, Tanrı ondan memnun olabilir, dedi: “Res Godlullah’ın – Tanrı onu kutsasın ve huzur versin – başladığı ilk şey uykudaki samimi bir vahydi, bu yüzden sabah namazı gibi gelene kadar bir vizyon görmedi.” El-Buhari anlatıyor.
 • Cabir bin Samra’nın yetkisi üzerine, Allah ondan razı olsun, dedi: Reslullah – Allah’ın duaları ve esenliği onun üzerine olsun – dedi: – (Mekke’de beni gönderilmeden önce selamlayan bir taş bilmiyorum, şimdi biliyorum) Müslim anlatıyor.
 • Peygamberden sonra, Allah’ın duaları ve esenliği onun üzerine olsun, kırk yıla ulaştı, bir gün Hira mağarasındaydı ve Cebrail tam da Ramazan’ın yirmi birinci Pazartesi günü ona indi.
 • Peygamber, selam ve bereket onun üzerine, ailesine dönmeden önce Hira mağarasında tek başına otururdu, ta ki kendisine vahiyde temsil edilen hakikat gelinceye kadar ve o, Kur’an-ı Kerim’deki ilk ayet ile kendisine vahyedildiğinde, efendimiz Cebrail’di:
 • ﴿ اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ * خَلَقَ الإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ * Aq ْرْ وَرَبُّكَ الأَكْرَمُ﴾[العلق:1-3].
 • Elçi bu geceden sonra karısı Khadija bint Khuwaylid’e döndü ve ona: “Bana katılın, bana katılın” dedi. Aslında Bayan Khadija’nın arkadaşı ona ve İncil’den İbranice yazan amcası Waraqah ibn Nawfal bin’e geldi.
 • Hatice ona dedi ki: Ey kuzen, yeğenini dinle ve ona dedi ki, Waraqa: Ey kardeşimin oğlu, ne görüyorsun? Resl-i Ekrem, Allah onu korusun ve huzur versin, gördüklerini ona anlattı.
 • Varaka ona şöyle dedi: Bu, Allah’ın Musa’ya indirdiği kanundur (Cebrail, selam olsun), keşke bir sandığım olsaydı (genç), keşke senin halkın seni çıkarırken hayatta olsaydım.
 • Dedi ki: Yoksa onlar benim yöneticilerim mi? Evet dedi, geri dönüş dışında hiç kimse senin yaptığın gibi bir şeyle gelmedi ve eğer gününüz beni yakalarsa, size destekleyici bir zafer kazandıracak ve sonra öleceğine dair bir kağıt parçası kırılmayacak ve vahiy duracaktır.) El-Buhari tarafından anlatılıyor.

Elçi ile Cebrail’in hikayesi

 • Bayan Aisha, Allah ondan razı olsun, Peygamber arasında yaşananları bize anlattı, Allah onu kutsasın ve Hira mağarasında ona huzur versin ve şöyle dedi:
 • Cebrail ona şöyle dedi: (Allah’ın duası ve esenliği onun üzerine olsun, okuyun, dedi: Ben okur olur olmaz, dedi ki: Beni aldı ve çabam gelene kadar örttü, sonra bana gönderdi ve şöyle dedi: Oku, dedim: Ben okuyucuyum, bu yüzden beni indirdi. Dedi ki: oku, dedim: ben bir okuyucuyum ve üçüncüsü bana ulaşana kadar Vgtunai’yi aldı, çabayı ve sonra bana gönderdi: Yaratan, insanı bir pıhtıdan yaratan Rabbinin adını oku, Oku ve Rabbin, kalemle öğreten en cömerttir).
 • Elçi karısı Hatice’nin yanına döndüğünde ona bu haberi anlattı ve ona şöyle dedi: (yani bir hizmetçi benim için, kendimden korktum).
 • Bayan Khadija hemen ona şöyle dedi: (Hayır, iyi haber, çünkü Tanrı sizi asla utandırmayacak, bu yüzden Allah sayesinde merhamete ulaşacak, hadislerin hakikatini verecek, tüm talihsizliklere katlanacak, talihsizliği kazanacak ve yanlışı kazanacaksınız.)
 • Onunla birlikte Resl’ün kaldığı Hira mağarasında geçen bu hikâyeden sonra, Kur’an-ı Kerim’in geri kalanı, Allah Cebrail’den esinlenerek düzenli olarak Reslullah’a vahyedilir, selam olsun.

Ayrıca izleyin: Messenger hakkındaki kelimelere dokunmak

Elçi Hira mağarasını düşünüyor

 • Peygamber, Allah onu korusun ve huzur versin, bir dağın tepesinde yüksek bir yer olan Hira mağarasında otururdu ve Kabe’yi uzaktan görürdü, bu yüzden burası Müslümanların gönlünde önemli bir etkiye sahipse, çünkü mağaranın yukarısında oturan Kabe’yi uzaktan açıkça görebilir.
 • Peygamber, Allahsız putlara secde eden İslam toplumunun şartlarını, kâfirlerin bu çirkin alışkanlıklardan kurtulmasına yardım etmek için ıslah etmeyi düşünüyordu.
 • Peygamber, onun için bereket ve esenlik olsun, yılın her günü mağarada oturmazdı, ramazan ayını seçer, ayrıca istediği günlerden bazılarını Yüce Allah’a dua ve ibadet etmek için yalnız kalmayı seçerdi.
 • Ancak görevden sonra Elçi, Hira mağarasında yalnız kalmadı, daha ziyade Medine’de yalnızdı ve Allah’ın namaz ve esenliği onun üzerine olsun, Ramazan’ın son on günü itikâaf yapmayı tercih etti ve bazen Şevval’in son on günü itikâf yaptı.

Hira mağarasının şeklinin açıklaması

 • Işık dağında bulunan Hira mağarası, içinde birçok peygamberlik ışığının görünmesi nedeniyle bu isimle anılmıştır, bu mağara bir dağın zirvesinde yer alır, böylece mağaranın şekli bir devenin kamburunu andırır, yüksekliği 624 metre, kuzey tarafında Mekke’ye yaklaşık 4 km uzaklıktadır.
 • Bu mağara bir dağ yamacına sahip olduğundan, dağa tırmanamayan yaşlıların mağarayı görmesi zor olabilir, yerden yaklaşık yirmi metre yüksekte yer almaktadır.
 • Defne, sadece birkaç kişinin kalabileceği küçük bir alana sahip, 4 arşın yüksekliğinde ve bir ve üç arşın genişliğinde bir dağda kayaların içinde bir delikten oluşur.
 • Bu defne, yalnızca birkaç kişiyi barındırabilen çok dar bir girişle karakterize edilir ve bu girişe, içindeki kıvrımları atlamak için başın eğilmesi ile girilebilir.

Hira Mağarası şu anda

 • Hira Mağarası, Müslümanların kalbinde tarihi ve dini bir konuma sahip olduğu için hacıların ve Umre icracılarının türbe sayılan önemli yerlerden biridir, bu nedenle kendini Mekke’de bulursa, ziyareti Hac ve Umre ritüellerinden biri olmasa da Hira Mağarası’nı ziyaret etmek için acele eder.
 • Hacılar, şafak namazından sonra bu dağa çıkmaya başlarlar, dağın zirvesine ulaşmak otuz dakika sürer, Müslüman’ın bu mağaraya ulaşana kadar çıktığı basamak sayısı yaklaşık 1045 derecedir.
 • Mağarada ancak mağaranın içinde birlikte oturabilen yaklaşık beş kişi kalabilir, mağaraya içeriden giren her kimse Kutsal Kabe’yi yukarıdan net bir şekilde görebilir ve Mekke’de birçok yapı görebilirsiniz.

Ayrıca izleyin: Peygamber ve Elçi’nin görev açısından farkı

Artık efendimiz Muhammed ve onu mağarada gören adamın hikayesini birlikte bildiğimize ve Hira mağarasıyla ilgili bazı bilgilerle efendimiz Muhammed’e vahyin nasıl vahyedildiğini öğrendiğimize göre, sonunda bu konunun hayranlığınızı kazanacağını umuyoruz.