how to rip a dvd to mac handbrake

DVD veya Blu-ray Disk Mac’e nasıl kopyalanır

Fiziksel filmler gittikçe geçmişte kalıyor; Apple bile, DVD sürücülerinin bilgisayarlarından kaldırılmasıyla fiziksel disklerden bilinçli bir şekilde uzaklaştı. Ancak DVD ve Blu-ray filmleri ve TV şovları tamamen bitmedi ve muhtemelen evin içinde biraz yalan söylüyorsunuz.

Bu makalede, DVD’leri (DRM ile veya DRM’siz) ve Blu-ray Diskleri Mac’inize nasıl kopyalayacağınızı gösteriyoruz, böylece film koleksiyonunuzu iMac’inizin 5K ekranında izleyebilir veya hareket halindeyken izlemek için iPad’inize aktarabilirsiniz. Ayrıca rip yapmanın yasa dışı olup olmadığını merak edenler için işlerin yasal tarafını da ele alıyoruz.

Donanımla ilgili tavsiye için, Mac için en iyi DVD ve Blu-ray sürücüleri derlememize bakın.

DVD veya Blu-ray Disk Mac'e nasıl kopyalanır

DVD’leri kopyalamak yasal mı?

Bu nerede yaşadığınıza bağlıdır. Ancak, ABD ve Birleşik Krallık’ta çoğu zaman DVD’leri ve Blu-ray Diskleri kopyalamak, parasını ödeseniz bile yasa dışıdır. Kişisel kopyalar yaptığınız için yargılanmanız pek olası değildir, ancak bu, aldığınız (çok zayıf) risktir.

2014 yılında, İngiliz hükümeti, isminden de anlaşılacağı gibi, kullanıcıların kişisel kullanım için DVD’ler ve Blu-ray’ler dahil olmak üzere dijital medyayı kopyalamasına izin veren Telif Hakkı ve İcra Hakları (Kişisel Kullanım için Kişisel Kopyalar) Yönetmelikleri 2014’ü tanıttı. Ancak bu daha sonra 2015 yılında bir Yüksek Mahkeme kararıyla bozuldu ve hükümetin, telif hakları ihlal edilenlere herhangi bir tazminat ödenmeyeceği gerekçesiyle halka CD ve DVD kopyalarını yapma izni vermenin hatalı olduğunu ima etti.

ABD’de işler daha karışıktır, ancak çoğu hukuk uzmanı size, temel faktörün DVD’nin DRM (Dijital Haklar Yönetimi) gibi telif hakkı korumasına sahip olup olmadığıdır.

Arizona Üniversitesi Hukuk Profesörü Derek Bambauer, “DVD’yi kopyalamak için DRM’yi kırdığınız anda, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’nın 1. Başlığını ihlal etmiş oluyorsunuz,” diyor. “17 USC 1201, DRM’nin atlatılmasını yasaklıyor. Bazı mahkemeler bu oldukça sert kuralı uygulamaya çalıştı, ancak çoğu yapmadı.”

Pratikte, bir DVD’yi Mac’inize kopyalarken başınızın derde girmesi pek olası değildir. Ve DVD’yi kendiniz satın aldıysanız, çoğu insan etik açıdan güvenli bir zeminde olduğunuzu iddia eder. Ama karar senin.

Mac'e DVD veya Blu-ray Disk nasıl kopyalanır: HandBrake

Mac’te DVD’de nasıl kopyalanır

Yasallıkları ortadan kalktığında, bazı DVD’lere sahip olabilirsiniz ve iPad, iPhone, Mac veya Apple TV’nizden erişebileceğiniz dijital kopyalarını yapmak isteyebilirsiniz. Satmak veya arkadaşlarınızla paylaşmak için kopyalar yapmayı planlamıyorsanız, onları kopyalamak başınızı belaya sokma olasılığı düşüktür. Ve DVD’lerin bir raf ömrü olduğundan, birkaç yıl içinde (ya da şu anda çok eskiyse) çalışmasalar da, çok geç olmadan onları dijital ortama aktarmak akıllıca olabilir.

Bazı DVD’ler herhangi bir dijital kopya korumasına sahip değildir, bu da içeriklerini Mac’inize kolayca kopyalayabileceğiniz anlamına gelir.

Mac’inizde biraz boş alana ihtiyacınız olacak. DVD’ler oldukça büyüktür: 700MB ile 9.4GB arasında bir yerde dosya tutmaları muhtemeldir.

İhtiyacınız olan diğer şey ise bir optik sürücü. Apple, 2016’da 2012 13 inç MacBook Pro’yu satmayı bıraktığından beri hiçbir Mac optik sürücüyle birlikte gönderilmediğinden, bu muhtemelen zor olacaktır. Yine de Apple’dan 79 £ / 79 $ karşılığında bir SuperDrive satın alabilirsiniz.

Mac’inizde bir optik sürücüye hiç ihtiyacınız olmayabilir – her iki Mac de aynı ağda olduğu sürece, Mac’inizin Finder’ından bir optik sürücü ile başka bir Mac’e (veya PC’ye) erişebilirsiniz. Bunu yapmak için Remote Disc kullanmanız gerekir, bunu nasıl yapacağımızı burada tartışıyoruz.

Ancak, bu yöntem Ses CD’lerini, Blu-ray’ları veya DVD filmlerini kopyalamak için çalışmayacaktır, kopya korumalı disklerde çalışmayacağı için bu durumda çalışmayabilir.

Korumasız DVD’ler nasıl kopyalanır

DVD’nizi okuyabilen bir optik sürücü bulabildiğinizi varsayarsak, DVD’yi Mac’inize nasıl kopyalayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

 1. Disk İzlencesi’ni açın (Uygulamalar> İzlenceler içinde bulunur). DVD’nizi bulun ve üzerine tıklayın; size birkaç seçenek sunulacak. Üst kısımda ortada bulunan Yeni Resmi seçmelisiniz.
 2. Dikkat etmeniz gereken bir sonraki seçenek, DVD / CD Master olarak ayarlamanız gereken Görüntü Formatıdır.
 3. Şifrelemeyi Yok olarak ayarlayın.
 4. Kaydet’e basın ve DVD seçtiğiniz hedefe kopyalamaya başlayacaktır.
 5. İşlem tamamlandığında diski güvenle çıkarabilirsiniz.

Şimdi filminizin keyfini çıkarın! Herhangi bir nedenle dosyayı oynatmakta sorun yaşıyorsanız, çok çeşitli video formatlarını destekleyen macOS için VLC’yi indirmenizi öneririz.

Kopyalamaya karşı korumalı DVD’ler nasıl kopyalanır

Yukarıda açıkladığımız gibi, kendi kişisel kullanımınız için olsa bile kopyalamaya karşı korumalı bir DVD’yi kopyalamak yasa dışıdır. Kopyalamaya karşı koruma, sadece hayatınızı zorlaştırmak için yoktur.

Seçenekler var, ancak biraz geçici çözüm gerektiriyorlar.

Kullanabileceğiniz bir üçüncü taraf uygulaması, iyi bilinen bir kopyalama aracı HandBrake’dir. El freni resmi olarak kopyalamaya karşı korumalı bir DVD’yi kopyalamanıza izin vermiyor, sonuçta yasadışı olacaktır. Ancak, bu fazladan adımı mümkün kılan, ayrıca indirebileceğiniz ek bir araç var.

Mac'e DVD veya Blu-ray Disk nasıl kopyalanır: HandBrake

 1. HandBrake yazılımını HandBrake web sitesinden indirin ve kurun.
 2. Şimdi libdvdcss’yi indirin. Çalıştırdığınız macOS sürümüne bağlı olarak Mac’inize yüklerken sorun yaşayabilirsiniz (DVD ile eski bir Mac çıkardığınızı ve herhangi bir sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak Mac’iniz daha yeni bir macOS sürümünü çalıştırıyorsa okumak isteyebilirsiniz: Tanımlanamayan bir geliştiriciden bir Mac uygulaması nasıl kurulur).
 3. Mac’inizdeki libdvdcss yazılımı ile, aşağıdaki adımlar DVD’nizi kopyalamanıza izin vermelidir.
 4. Arka planda El Freni açıkken DVD’nizi yerleştirin. HandBrake DVD’nizi otomatik olarak almalıdır, ancak almazsa, Kaynak’ı seçin ve açılır pencerede DVD’yi bulun.
 5. Şimdi çıktı ayarlarını yapın. Hem Mac hem de iOS cihazlarda oynatılabileceği için Formatı MP4 olarak ayarlamanızı öneririz. (Yalnızca iPad / iPhone / iPod touch için kopyalıyorsanız, araç çubuğundaki Ön Ayarları Değiştir düğmesini tıklayın ve sağdaki listeden aygıtı seçin – bu, optimum kaliteyi ve dosya boyutunu ayarlayacaktır.)
 6. Ayrıca, diğer cihazlarla paylaşmayı daha kolay hale getireceği için, rip’i maksimum 750 MB Hedef Boyutuna (MB) ayarlamanızı öneririz. Ancak, HandBrake’in DVD’yi tahsis edilen maksimum boyutta kopyalamasına izin verirseniz, mümkün olan en iyi kaliteyi elde edersiniz – yalnızca Mac’te izliyorsanız ve alanı umursamıyorsanız, bu seçeneği tercih edin.
 7. Başlat’a basın ve El Freni sihrinin gerçekleşmesini bekleyin. Tamamlandığında, filminizi Mac’inizde izleyebilir ve hareket halindeyken izlemek için bir iOS cihazına aktarabilirsiniz.

Bir alternatif, Digiarty’den MacX DVD Ripper Pro’dur. Bunu nasıl kullanacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Kopyalanan filmleri iPad veya iPhone’a aktarın

Kopyalanan dosyayı telefonunuza veya tabletinize aktarmak için iTunes’u açın, ardından kopyalanan film dosyasını üzerine sürükleyip bırakın. Ardından cihazınızı takın, sağ üstteki açılır listeden seçin, Filmler başlığına tıklayın ve Filmleri Eşitle’nin yanında bir işaret olduğundan ve altındaki film dosyanızın da işaretlendiğinden emin olun. Ardından Eşitle’yi tıklayın.

Kopyalanan filmin sesi tuhafsa veya ortada başlıyorsa, bu Macworld Soru-Cevap bölümüne bakın.

DVD’nin şifrelenmesi nedeniyle libdvdcs’leri indirmeniz ve almanız gerekebilir. Bu, VLC Player’ın yaratıcısı VideoLAN’ın dosyaların şifresini çözme girişimidir. Bazı video yayıncıları daha ayrıntılı şifreleme yöntemleri seçebilir ve bu da DVD’yi bir arada kopyalamanıza engel olabilir. Bu oldukça nadirdir, ancak bir DVD kopyalama işlemi gerçekleştirirken bilmeniz gereken bir şeydir.

Klonlama

Kopyalamaya alternatif bir yöntem de DVD’yi klonlamaktır, bu da menüyü ve ekstraları yedeklediğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, klon, 9GB’tan fazla disk alanı kaplayabilir ve disk kopya koruması kullanıyorsa, bu klonlamayı engelleyecektir.

RipIt (24,95 $) gibi bazı ticari uygulamalar bu diskleri bile klonlayabilse de, bu durumda ripleme genellikle en iyi seçenektir (yukarıya bakın).

Filmin adını taşıyan yeni bir klasör oluşturun, ardından soldaki Aygıtlar başlığı altında DVD diskini seçin. Gördüğünüz her şeyi (VIDEO_TS ve AUDIO_TS adlı bir veya iki klasör olabilir) yeni klasörünüze sürükleyip bırakın. Finder sıkışmış gibi görünüyorsa, üzgünüm, disk kopya koruması kullanıyor.

Film başlığını koruyarak ancak ekleyerek klasörünüzü yeniden adlandırın .dvdmedia sonuna kadar. Klasörün adı Yıldız Savaşları ise, her şeyi yeniden adlandırırsınız Yıldız Savaşları.dvdmedia. Bunu yaptığınızda, klasör tek bir dosyaya dönüşecektir. Ayrıca bir DVD simgesi kazanacak ve aynı zamanda DVD gibi davranacaktır – çift tıklandığında DVD Oynatıcıda oynatılmaya başlayacaktır. (DVD Oynatıcı çalışmazsa veya güvenilmezse, VLC’de açmayı deneyin.)

DVD veya Blu-ray Disk Mac'e nasıl kopyalanır

Blu-ray Diski Mac’e kopyalayın

Bir Blu-ray Diski Mac’e kopyalamanın iki yolu vardır. İlki, tüm diskin şifresinin çözülmesini ve bir .iso disk görüntüsüne kopyalanmasını içerir. Bu dosya orijinal Blu-ray ile aynı boyutta olacaktır: yaklaşık 30 GB – 40 GB. Aurora Software’in Blu-ray Kopyasını (ücretsiz) kullandık; iki saatlik bir filmin kopyalanması iki saat sürdü. Kopyayı oynatmak için disk görüntüsünü bağlayın. Mac Blu-ray Player uygulamasında, Dosya> Dosya Aç’ı seçin ve ardından disk görüntüsünde BDMV dosyasını seçin. BDMV dosyalarını VLC Media Player (ücretsiz) ile de açabilirsiniz.

İkinci seçenek bir MKV dosyası oluşturmaktır. MKV, video, ses, resim ve altyazı parçalarını tek bir dosyada tutabilen bir dosya kapsayıcı formatıdır. GuinpinSoft’un MakeMKV’si (beta sürümünde ücretsiz) bu görev için iyi bir programdır. Bir Blu-ray diskin şifresini çözebilir ve bir MKV kabına istediğiniz parçaları kaydedebilir.

Şifre çözme işlemi filmin süresinin yaklaşık yarısı kadar sürer; VLC veya başka bir yazılımla oynatabileceğiniz bir MKV dosyanız olacak. Daha küçük bir dosya boyutu istiyorsanız, yukarıdaki DVD bölümünde kullandığımız HandBrake gibi bir araç kullanarak MKV’yi daha küçük bir dosyaya – aynı formatta veya farklı bir dosyaya, örneğin iTunes uyumlu bir MP4’e – dönüştürün. .

Neredeyse hepsi bu kadar. Genel olarak, biraz zaman ve para yatırmaya istekli olduğunuz sürece Blu-ray diskleri oynatmak ve kopyalamak oldukça kolaydır.

Okuyun: SuperDrive satın almalı mıyım

Kirk McElhearn ve Keir Thomas tarafından ek raporlar içerir.

.