Dünyanın en büyük müzesi Paris’te bulunuyor

Paris’te bulunan en büyük uluslararası müze olan Louvre, sadece Fransa’nın en büyük müzesi değil, aynı zamanda dünyanın en büyük müzesidir, Fransa, dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken birçok müze ve sanat galerisine ev sahipliği yapmaktadır.

Louvre Tarihi

 • Louvre aslen 1190’da bir kale olarak inşa edilmiş, ancak 16. yüzyılda kraliyet sarayı olarak hizmet vermek üzere yeniden inşa edilmiştir.
 • Louvre patlayıcı bir büyüme yaşadı, Louis XIV kraliyet konutunu Versailles’a transfer etti ve Louvre, üyelerinin eserlerinin düzenli sergilerini sunan çeşitli sanat akademilerine ev sahipliği yaptı.
 • Fransız Devrimi sırasında, Louis XVI ve eşi Marie Antoinette, resmi Louvre web sitesine göre, Versailles’dan zorla çıkarıldı ve o sırada Louvre’a bitişik olan Tuileries Sarayı’na hapsedildi. 1793’te orada kafaları kesildi.
 • Louvre, sadece Fransa’nın değil, tüm dünyanın en büyük müzesi olarak kayıtlara geçmiş olup, ülkenin başkenti Paris’te bulunan müze, coğrafi olarak 72.735 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.
 • Müze, Paris şehri için önemli bir dönüm noktasıdır, kraliyet koleksiyonlarını sergilemenin bir yolu olarak başladı, daha sonra 1793’ün başlarında resim sergilemeye başladı ve o zamandan beri müze koleksiyonlarında ilerlemeye devam etti, müzede sergilenebilecek koleksiyonların toplamı 38.000’den fazla parçaya ulaştı.

Ayrıca bakınız: Rusya’daki Ermitaj Müzesi nerede bulunur?

Napolyon’un Louvre’a katkıları

 • Ulusal Meclis, Louvre Müzesi’ni Ağustos 1793’te 537 resimden oluşan bir koleksiyonla müze olarak açtı, ancak müze, yapıda birçok yapısal sorun olması nedeniyle 1796’da kapatıldı, Napolyon müzeyi yeniden açtı ve 1801’de koleksiyonu genişletti ve müzenin adı olarak değiştirildi. Napolyon Müzesi.
 • Jodek Sinjar’ın “Bugün Louvre Müzesi’nin dünyaca ünlü vakfını Napolyon Bonaparte kurdu” dediğini söylemek dikkat çekicidir. Louvre’da bir grup sanat yaratmaktan sorumlu olmak istedi.
 • Bu yüzden 1802’de “Napolyon Müzesi” adını vermiş, Fransa’da dünyanın dört bir yanından etkileyici bir sanat koleksiyonuyla bir müze oluşturmak istemiş, askeri kampanyalarından, özel bağışlarından ve komisyonlarından sanatlar getirerek koleksiyonunu genişletmiştir.
 • Napolyon’un katkılarının, Napolyon’un Fontainebleau Antlaşması’ndan feragat ettiği 1815’te Belçika, İtalya, Prusya ve Avusturya’dan gelen ganimetleri de içerdiğini vurgulamak önemlidir, yaklaşık 5.000 sanat eseri menşe ülkelerine iade edildi.
 • Fransa’nın yalnızca birkaç yüz eseri kurtarmasına izin verildi ve Louvre, Louvre Napolyon genişlemeye devam ettikten sonra orijinal adına geri döndü, Louvre’un çok binalı kompleksinin inşası, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında III.Napolyon döneminde tamamlandı.

Dünyanın en büyük müzesi Paris’te bulunuyor

Louvre Müzesi koleksiyonunda çok sayıda Mısır sergisi, eski Yunan ve Roma heykelleri, Eski Ustaların tabloları (1800 öncesi önemli Avrupalı ​​sanatçılar), taç takıları ve Fransız asaletinden diğer sanat eserleri bulunduğunu bilmek önemlidir.

Eserlerinin MÖ altıncı yüzyıldan MS on dokuzuncu yüzyıla kadar uzandığı bilinmelidir, herhangi bir zamanda 35.000’den fazla eser sergilenir, ekranlar sekiz bölüme ayrılır:

 • Yakın Doğu’nun Eski Eserleri.
 • Mısır Eski Eserler.
 • Yunan, Etrüsk ve Roma Eski Eserler.
 • İslam Sanatı.
 • Oymalar.
 • Dekoratif Sanatlar.
 • لوحات.
 • Baskılar ve Çizimler.

Louvre’un en ünlü eseri, birçok ziyaretçiyi gizemli gülümsemesiyle büyüleyen Leonardo Da Vinci’nin “Mona Lisa” adlı eseri olduğunu belirtmekte fayda var. 21 ila 30 inç (53 x 77 cm) arasındaki bu ikonik küçük resim kurşun geçirmez camla kaplı ve etrafı korumalarla çevrilidir. 1911 (Erişim tarihi 1913).

Da Vinci’nin “Mona Lisa” ya çok yakın olan “Aziz Anne ile Bakire ve Çocuk” tasarımına dayanan bir başka tablo da görülebilir.

Johannes Vermeer’in bazı resimlerinin kaçırılmaması gerektiğini belirtmekte fayda var (özellikle dünyada sadece 34 tanesi olduğunu bildiğinizde), bazılarını görmek için harika bir fırsat.

Louvre biletleri ve açılış saatleri

 • Müze içinde sergilenen eser ve resimlerin bolluğu nedeniyle tek bir ziyarette Louvre Müzesi’nin tamamını görmek mümkün değil. 2017 yılında 8.1 milyon ziyaretçi bildiren müze, kalabalığa ve özellikle en popüler eserlere hazırlanın.
 • Müzenin, ziyaretçilerin günlerini planlamalarına yardımcı olacak çeşitli araçlar sağladığını belirtmekte fayda var, buna yaklaşık 90 dakika süren ve en iyi 10 çalışmayı, kat planı haritalarını ve gelişmiş bilet seçeneklerini kapsayan “Masterpieces Ziyaretçi Yolu” da dahil.
 • Louvre Müzesi’nin takip eden Salı günleri ve tatiller dışında her gün açıldığının altı çizilmelidir: Noel Günü, Yılbaşı ve Uluslararası İşçi Bayramı (1 Mayıs).
 • Çalışma saatleri: Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri sabah dokuzdan akşam altıya ve çarşamba ve cuma sabah dokuzdan akşam 9: 45’e kadardır.
 • Giriş 18 yaşın altındakilerin yanı sıra sanat öğretmenleri, trafik taşıyıcıları ve engelliler gibi uygun belgelere sahip diğer kişiler için ücretsizdir.Giriş, Bastille Günü (14 Temmuz) gibi belirli özel günlerde de ücretsizdir.

Ayrıca bakınız: Resimlerle En Güzel Balmumu Müzesi Miras Penceresi

Paris’in en önemli müzeleri

1. Dorsey Müzesi

Paris’in en popüler müzelerinden biri olan Musée d’Orsay, çoğu 1848’den 1915’e kadar uzanan, 2.600 resim ve 1.250 heykel, mobilya ve fotoğrafçılık da dahil olmak üzere, yaklaşık 6000 sanat eserine sahiptir.

2. Oranji Müzesi

Empresyonist ve post-empresyonist resimlerden oluşan bir sanat galerisi, müze binası aslında Tuileries Bahçesi’ndeki portakal ağaçlarından oluşan bir kış serasıydı ve güney tarafında iç ve kaya duvarlara mümkün olduğunca fazla güneş ışığı girmesini sağlayan cam duvarlara sahip.

3. Rodin Müzesi

Paris’teki Rodin Müzesi, Paris’in tek bir sanatçıya adanmış en popüler müzesidir ve tüm zamanların en büyük heykeltıraşlarından biri olan Fransız Auguste Rodin’in, diğer şeylerin yanı sıra tasvir ettiği erkeklerin ve kadınların içsel duygularını gösterme gücüne sahip olan eserlerini sergiler.

4. Du Quai Branly Müzesi

Kai Branley, 2006 yılında açılan Afrika, Asya, Okyanusya ve Amerika’dan yerli sanat, kültür ve medeniyetlere sahip başyapıtları sergiliyor ve heykeller, kumaşlar, heykeller ve mücevherler dahil olmak üzere coğrafi bölgelere göre düzenlenen yaklaşık 300.000 eserden oluşan koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

5. Griffan Balmumu Müzesi

Paris’teki Griffan Müzesi, 1882’de Arthur Mayer tarafından kurulan Avrupa’nın en eski balmumu müzelerinden biridir ve adını ilk sanat yönetmeni olan karikatürist Alfred Griffin’den almıştır ve her birinden yaklaşık elli sahnede düzenlenmiş gerçekçi balmumu kopyalarında 300’den fazla karaktere sahiptir. Fransız ve Dünya Tarihi.

6. Marmotan Monet Müzesi

Marmottan Monet Müzesi, 700 yıl öncesinden on üçüncü yüzyıldan yirminci yüzyıla kadar uzanan, üç yüzden fazla Empresyonizm ve post-empresyonizm eseri Claude Monet (dünyadaki en büyük eserleri koleksiyonuyla) Perth Morrison, Edgar Degas ile bir dizi sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca bakınız: Louvre Müzesi’nde kaç galeri var

Paris’te bulunan en büyük uluslararası müze ile gezimizin sonunda bilinmelidir ki, Fransa’da pek çok müzenin varlığının sadece içeride değil, uluslararası alanda da ünlü olduğu, varlıklarının sadece ülkenin yüksek turizm potansiyeli anlamına geldiği ve bu da Fransız ekonomisi için önemli bir itici güç olabilir.