Dünya Kupası Finallerine ulaşan ilk Arap ülkesi

Dünya Kupası Finallerine ulaşan ilk Arap ülkesi olan Arap takımları, ilk kez 1934 yılında Dünya Kupası finallerine ulaşmayı başardı ve o sırada Mısır takımı finallere kalan tek Arap takımıydı ve bundan sonra Arapların Dünya Kupası Finallerine katılımı 1970 yılına kadar kesildi.

MS 1978’den beri, Dünya Kupası finallerine Arap katılımı kesintiye uğramadı ve Dünya Kupası finallerinin her turuna en az bir Arap takımı katılıyor ve Rusya’da yapılan 2018 Dünya Kupası finalleri, yarışmanın başlangıcından bu yana ilk kez dört Arap takımının elemelerine tanık oldu.

Dünya Kupası Finallerine ulaşan ilk Arap ülkesi

 • Mısır ikinci turunda Dünya Kupası finallerine ulaşan ilk Afrika ve Arap takımı oldu ve İtalya’da düzenlenen Mısırlı takım, Filistin milli takımına karşı eleme maçlarında iki maça katılmaya hak kazandı ve ikisini de kazanmayı başardı.
 • İlk maç 16 Mart 1934’te Kahire’de oynandı ve ilk yarıda 4 gol olmak üzere Mısır takımının Filistin milli takımına karşı 1/7 galibiyetiyle sona eren maç 6 Nisan 1934’te Kudüs’te oynandı ve Mısır takımının 1/4 skorla galibiyetiyle sona erdi.
 • Böylelikle Mısır milli takımı, turnuvadan anında nakavt sistemi ile oynanan Dünya Kupası finallerine katılmayı başardı ve Mısır milli takımı, 27 yılında İtalya’nın Napoli kentinde yapılan Dünya Kupası maçında gücü ile tanınan Macaristan ile oynadı. Mayıs 1934
 • Mısırlı takımın şansı yaver gitmedi ve maçı 4/2 Macaristan takımı lehine kaybetti.Mısır takımı Dünya Kupası’nı ilk turda terk etti ve takım turnuvada on üçüncü oldu.

Ayrıca izleyin: Arap dünyasının en büyük futbol stadyumu nerede?

Dünya Kupası’nda Mısır ve Macaristan maçı

 • İskoç koçu (James McCabe) 1934 Dünya Kupası’nda Mısır milli takımına liderlik etti ve o sırada koçun biri sakat olsa bile oyuncuları değiştirmesine izin verilmediğine dikkat edilmelidir.
 • İtalyan hükümdarı Reinaldo Barlasina maça liderlik etti ve Macaristan maçın 11. dakikasında Pal Teleki’nin golünü atarak öne geçti ve ilk yarının 31. dakikasında Macaristan, Giza Tolde ile ikinci golü attı.
 • Mısır takımı boş durmadı, ancak o zamanki Mısır milli takımının yıldızı Abdurrahman Fawzi, ilk yarının 35. dakikasında ve 39. dakikasında maç sonucunu 2/2 berabere bitirmek için iki gol atmayı başardığında sonucu telafi etmeye çalıştı.
 • İkinci yarı olaylarında Macaristan, maçın 53. dakikasında Gino Finch ile üçüncü golü yakalamayı başardı ve maçın 61. dakikasında Geza Toldi dördüncü golü attı.
 • Maç, Macaristan’ın Mısır milli takımına karşı 4-2’lik galibiyetiyle sona erdi ve bu da Mısır milli takımının harika bir maç yaptıktan sonra turnuvanın ilk turundan elendi.

Ayrıca izleyin: Şu anda dünyanın en iyi futbolcusu kim?

Mısır milli takımının 1934 Dünya Kupası maçının sonuçları

Mısır milli takımı ilk Dünya Kupası maçını kazanamasa da Macaristan ile harika bir maç çıkardı ki bu da en önemli sonuçlar arasında yer aldı:

 • Mısır milli takımının kaptanı Abdurrahman Fawzi, 1934 Dünya Kupası’nın en iyi sol forvet oyuncusu unvanına seçildi ve aynı zamanda Dünya Kupası Finallerinde iki gol atan ilk Arap oyuncuydu.
 • Mısırlı kaleci Mustafa Kamel Mansour, maçta dikkat çekici bir şekilde parladı ve İskoç Ligi’nde profesyonellik vasfını kazandı.

Mısır milli takımı ve 1990 Dünya Kupası

 • Mısır milli takımı 1934 Dünya Kupası finallerine katıldığı için uzun yıllar Dünya Kupası’na katılmamış ve takım 1990’da İtalya’da tekrar Dünya Kupası’na katılana kadar 56 yıla ulaşmıştır.
 • Mısır milli takımı ön eleme turunda oynamadı, ancak diğer yedi takımla doğrudan dört gruba ayrılan 16 takımdan oluşan grup ligine girdi ve sistem, her gruptan ilkinin son tura ulaşmasını ve kendisiyle ileri geri karşılaşan gruptan ilkiyle rekabet etmesini gerektirdi. .
 • Mısır ekibi, takımın evinde üç maç kazandığı, yer dışında iki maç berabere kaldığı ve bir maçta mağlup edildiği (Kenya, Malawi, Liberya) içeren Üçüncü Grup’a katılmaya hak kazandı ve diğer takımların sonuçları Mısır’ın grupta birinciliği kazanmasına yardımcı oldu.
 • Mısır milli takımı, grup elemelerinde 6 gol attı, bunlara ulaşmada en büyük krediye sahip olmasına rağmen finalde oynamasına engel olan bir trafik kazası geçiren Hisham Abdel Rasoul için 3 gol de dahil.
 • Mısır milli takımı, ilk A grubu (Cezayir) ile karşılaşmaya hak kazandı, galibiyet elde etti ve Hossam Hassan’ın elde ettiği ünlü golle Dünya Kupası Finallerine yükseldi.
 • Kaptan Mahmoud El Gohary, bu büyük oyuncu grubunu 56 yıl aradan sonra Dünya Kupası Finallerine götürdü.

Ayrıca izleyin: İlk FIFA Dünya Kupası nerede düzenlendi

Böylelikle, MS 1934’te Mısır olan Dünya Kupası finallerine ulaşan ilk Arap ülkesinden sonra Dünya Kupası finallerine ulaşan ilk Arap ülkesi ile ilgili yazının sonuna geldik ve Dünya Kupası’nda oynadıkları maçın olayları ve sonuçları hakkında bilgi ve eleme olayları hakkında bilgi sahibi olduk. Mısır 1990’da yine Dünya Kupası finallerine çıkacak ve yazıyı beğeneceğinizi umuyoruz.