Down Sendromları ve Toplum | Kültürel bilgiler

Tanrı’nın hastalığı ve ilacı yarattığı yaratılışında hikmet vardır ve yazımızda genetik genlerinde bir kusur olan, onları bazı semptomlara ve bazı zihinsel geriliğe yol açan, Down sendromu adı verilen ve hastanın Moğol şekline benzer belirli bir şekle sahip olduğu bir grup insandan bahsediyoruz .

Toplum, bu grupla psikolojik olarak zarar vermemek ve topluma uyum sağlamasına yardımcı olmak için bir tür ihtiyatlı ve onları iyi anlayarak ilgilenmelidir.

Down Sendromu ve Toplum

Down sendromu, hasta ve ailenin dış topluma uyum sağlamada birlikte yaşadıkları hastalıklardan biridir, çünkü bu hastalığın sahipleriyle alay eden toplum grupları vardır ve onları bir tür alay konusu ile tedavi edebilirler ve Yüce Tanrı şunları söyledi: Onlara ve kadınlardan kadınlara iyi olun, onlar için iyi olmayabilir, Tlmzoa sizin kendinize değil, Tnabzoa da imandan sonra kötü adlar koyar ve tövbe etmez, onlar zalimlerdir) ve toplum bu hastalığın sahipleriyle başa çıkmak için bazı ipuçlarını takip etmelidir.

Ayrıca bakınız: Down Hastalığının Komplikasyonları ve Teşhisi

Down sendromu tanımı

Sözde Moğol ve doğum öncesi aşamada erken ortaya çıkan genlerdeki bir sorundan kaynaklanan bir grup fiziksel ve psikolojik özelliktir.

Down sendromundan veya Moğol’dan muzdarip erkek çocukların yüzlerinde belirgin özellikler vardır, yan şekilleri düzdür ve boyunları kısadır ve belirli bir dereceye kadar zeka geriliğinden muzdariptirler ve hastalığın belirtilerinin şiddeti bir hastadan diğerine değişir, ancak bunlar genellikle çok hafif ile orta dereceli arasında değişir.

Down sendromlu bir kişiyle nasıl başa çıkılır

Ebeveynler ve sevdikleriniz, Down sendromlu bir hastaya yardımcı olan ve destekleyen bazı ipuçlarını ve talimatları izleyebilir, yani:

 • Çocuğa bir şeyi nasıl yapacağını göstermeye çalışın ve ona talimat vermekten kaçının.
 • Daha iyi öğrenebilmeleri için insanlarla net ve sakin konuşun.
 • Çocuğu yeni bir şey öğrendiğinde övün.
 • Kitap okumak ve enfekte kişiyle oynamak için zaman ayırmaya çalışın.
 • Sürekli izleme yapın ve çocuğun ruh hali veya davranışında meydana gelebilecek değişiklikleri arayın.
 • Down sendromlu bir çocuğu normal bir çocuk gibi tedavi etmek.
 • Bir çocukla iletişim kurarken uygun, saldırgan olmayan bir dil kullanın.
 • Yaralı çocuğu sağlığına dikkat etmesi için teşvik etmek.
 • Çocuğu hayatında bağımsız olmaya teşvik etmek ve ona mahremiyet için bir alan sağlamak.

Down sendromu semptomları

Down sendromlu kişilerin çoğunun bazı özellikleri vardır:

 • Düz yan şekil, küçük kulaklar, eğik gözler ve küçük bir ağız gibi ayırt edici yüz özellikleri.
 • Boyun şekli, eller ve bacaklar kısa.
 • Bir şekilde gevşemiş kas ve eklemlerde zayıflık.
 • IQ değerleri normalin altında.

Down sendromunun nedenleri ve risk faktörleri

Down sendromunun ortaya çıkmasına neden olan nedenlerden biri, fetüsün vücudundaki kromozomlarda doğumdan çok önce bir problemin varlığıdır.

Bu kromozom sistemi, DNA: deoksiribonükleik asit olarak bilinen insanlar için materyal ve genetik bilgiyi içerdiğinden ve her somatik hücrede normal sağlıklı bir fetüsün vücudunda 46 kromozom bulunduğundan vücut hücrelerinin önemli bir bölümünü oluşturur.

Down sendromundan muzdarip bir fetüse gelince, hücreleri 47 kromozom içerir ve çok nadir durumlarda, hastalığa başka bir genetik bozukluk neden olabilir ve ek kromozom, fetüsün zihninin ve vücudunun gelişiminde bir değişikliğe yol açar.

Ayrıca izleyin: Down hastalığının mekanizması nedir

Down sendromunda risk faktörleri

Şimdiye kadar birçok çalışma ve araştırmayı saymak gerekirse, insan vücudundaki kromozomal değişimin nedeni bilinmemektedir ve ulaşılan son şey, genlerdeki söz konusu değişimin spesifik nedeninin aşağıdaki nedenlerden bazıları olmasıdır:

 • 35 yaşın üzerindeki hamilelik, bir kadın büyüdükçe, fetüsün Down sendromu geliştirme riski o kadar artar.
 • Baba 40 yaşında veya daha büyükse.
 • Down sendromlu ailede başka bir çocuk doğduysa, bu kalıtsaldır.

Down sendromu komplikasyonları

Down sendromlu çocukların çok büyük bir yüzdesi komplikasyonlarla ve kalp, bağırsak, kulaklar ve solunum problemleri gibi diğer birçok tıbbi problemle doğar ve bu problemler solunum yolu enfeksiyonu veya duyu kaybı gibi başka ek problemlere yol açar. Tedavi edilebilecek sorunlar olan işitme.

Down sendromu teşhisi

Katılan hekim, fetüsün Down sendromu olmadığını doğrulamak için hamilelik sırasında çeşitli testler yapar ve Down sendromunun tespit edilebileceği birkaç farklı görüntüleme testi vardır ve bu testler bazen yanlış pozitif sonuçlar gösterebilir, yani fetüsün muzdarip olduğu muayenede ortaya çıkar. Down sendromu, aslında durum böyle olmasa da ve testler şunları içerir:

 • Gebeliğin ilk trimesterinin sonunda ultrason taramasının fetüsün vücudundaki boyun bölgesinde yoğunlaşmayı tespit ettiği ultrason görüntüleme ve bu tarama muayenesi, Down sendromunun varlığını simgeleyen fetüsün şeffaflığını iddia ediyor.
 • Down sendromlu fetüsün şansını tahmin etmek veya fetustaki diğer sorunları tespit etmek mümkün olduğundan, fetal albümin testi olarak adlandırılan bir kan testi veya gebeliğin ikinci trimesterinde yapılan dörtlü bir muayene.

Bu durumlarda Down sendromu olasılığı vardır, bu nedenle tedavi eden hekim kromozom muayenesi yapmalıdır ve bu muayene diğer testlere göre yüksek risk içerir, ancak hastalıkla enfeksiyon olup olmadığına dair kesin bir cevap verir.

Down sendromu tedavisi

Yenidoğan Down sendromundan muzdaripse, ek tıbbi problemleri olup olmadığını belirlemek için doğumunun hemen ardından tıbbi muayeneler yapılır. Görme, işitme veya tiroid sorunları gibi.

Diğer tıbbi sorunlar ne kadar erken teşhis edilirse, onları daha etkili tedavi etme şansı o kadar artar ve doktora sık ve sürekli ziyaretler Down sendromlu çocuğun sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Down sendromlu bir çocuğun tedavisini denetleyen nörolog, Down sendromlu pek çok çocuk konuşma, dil ve fizik tedavi programlarından yararlandığından, ebeveynlere çocukları için çocuğun gelişim, büyüme ve ihtiyaç hızıyla orantılı uygun bir tedavi programı uygulamalarını tavsiye edebilir.

Down sendromlu çocuk büyüdükçe, mesleki terapi de Down sendromlu kişinin işyerini kabul etmesine ve sürdürmesine ve bağımsız bir yaşam sürmesine yardımcı olduğu için daha olumlu hale gelir. onun ailesi.

Ayrıca izleyin: Dünya Otizm ve Down Sendromu Günü

Makalemizde Down sendromunun ne olduğu ve toplumdaki etkilenen birey üzerindeki etkisinin boyutu, toplumun hastaya karşı alması gereken yöntemler nelerdir, tıbbi veya psikolojik olarak nasıl tedavi edileceği ve Down sendromlu kişinin vücutta başka bir disfonksiyonu var mı? Bireyin hayatını etkilemeyecek şekilde tedavi edebilmek.