Cydia Geliştiricileri Apple’a Rekabete Aykırı Davranış İçin Dava Açtı


Popüler ‘Jailbreak App Store’ (Cydia) geliştiricilerinin Apple’a rekabete aykırı davranışlar nedeniyle dava açtığı iddia edildi. Washing Post tarafından hazırlanan rapor, davanın bugün açıldığını ve geliştiricilerin Apple’ı iOS uygulama dağıtımı üzerinde tekel kurmak için suçladığını söylüyor.

Cydia, aslında çıkan ilk iOS uygulama mağazasıydı. Üçüncü taraf uygulama mağazası, Apple’ın 2007’de iOS App Store’un kendi sürümünü yayınlamasından sonra kapatıldı. Ancak, Cydia, jailbreak’li iOS cihazlarına hala yüklenebilirdi ve hatta 2011-2012’deki zirvesinde 10 Milyon $ kazandı.

Bugün açılan davada Apple’ın Cydia’yı ‘neredeyse yok ettiği’ iddia ediliyor. Dava iddia ediyor:

“Apple’ın rekabete aykırı bir şekilde satın alması ve iOS uygulama dağıtımı üzerinde yasadışı bir tekeli sürdürmesi olmasaydı, bugün kullanıcılar aslında iOS uygulamalarını nasıl ve nerede bulacaklarını ve elde edeceklerini seçebileceklerdi ve geliştiriciler kendi iOS uygulama tercih”

Dava Kuzey Kaliforniya federal mahkemesinde açıldı. Cydia geliştiricileri, Quinn Emanuel Urquhart ve Sullivan’ı ‘Destansı’ savaşta savaşmaları için tuttular. Bu, Samsung’un Apple’a karşı yaptıkları patent savaşı için kiraladığı aynı firma.

Apple, iOS’ta uygulama dağıtımı üzerinde bir tekel kurma konusunda eleştirilerle karşılaştığı için şu anda dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler tarafından inceleniyor. Savaş kraliyet oyunu Fortnite’ın geliştiricileri Epic Game, Apple’ı ilk kez tekelci davranış ve platformda yapılan her uygulama içi satın alımda Apple’ın aldığı% 30’luk yüksek ücret üzerinden ücretlendirdiğinde Apple’a karşı ses getirdi. Dava daha sonra Kongre’ye götürüldü ve burada Tim Cook, Apple’ın davranışına karşı uyarıldı.

Kongre’nin yorumlarına göre Tim Cook, “Apple, kullanıcıların gizliliği ve güvenliği konusunda her zaman güçlü bir duruş sergilemiştir. Platformu üçüncü taraf geliştiricilere açmak, kullanıcıları güvende tutma yeteneğini zayıflatacaktır. “

Apple kısa süre önce küçük geliştiriciler için uygulama içi satın alma komisyonunu% 30’dan% 15’e düşürdü (geliştiriciler App Store üzerinden 1 Milyon Dolardan az kazanç sağlıyor), bu Kongre’nin yorumlarına bir yanıt gibi görünüyor.


Senden duymak istiyoruz!

Cydia’dan gelen bu hareket hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple’ın uygulama kurulumunu üçüncü taraf uygulama mağazalarına açması gerektiğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin!