Çocuklar için Fatiha Suresi’nin Tercümesi | Kültürel bilgiler

Fatiha Suresi’nin Çocuklar İçin TefsiriFatih Suresi, Kur’an-ı Kerim kronolojisinde Muddathir Suresi’nden sonra vahyedilen ancak Kuran kitabındaki ilk sure olan Mekke surelerinden biridir ve bu şanlı kitabın başlangıcıdır; Fatiha Suresi’nin ayet sayısı ise Besmele dışında yedi (7) ayettir. Fatih Suresi, Peygamber Efendimizin bahsettiği yedi ritüele giriyor – Allah’ın duaları ve esenliği onun üzerine olsun – ve başlangıcı övgü ve övgü ile güzel kokuyordu, bu yüzden Yüce Allah, “lemlerin Rabbi Allah’a hamd olsun” dedi. Bilmek için bir kültürel bilgi sitesini takip edin Fatiha Suresi’nin Çocuklar İçin Tefsiri.

Al-Fatihah

“Merhametli Allah’ın adıyla (1) Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a (2) Merhametli (3) Kıyametin sahibi (4) İbadetten sakının ve siz kullanın (5) Bize doğru yolu gösterin (6) Onlara ihsan edenlerin yolu, yoldan çıkmamış gazaptır (7 )” Allah doğru söyledi.

Ayrıca izleyin: Dukhan Suresi’nin rızık için faziletleri

Fatiha Suresi Tanımı

 • Fatiha Suresi bir Mekke suresidir ve aynı zamanda Muthani suresinin bir parçasıdır. İnişine gelince, Müddatir Suresi’nden sonraydı.
 • Fatiha Suresi’nin ayet sayısı ise Basma dahil yedi (7) Fatiha Suresi, Yüce Allah’ın Kitabının (Kuran-ı Kerim) birinci bölümünde, birinci bölümünde ve ilk çeyreğinde yer almaktadır.
 • Fatiha Suresi, onun söylediği övgü tarzıyla başlar – Her Şeye Gücü Yeten: “Allah’a hamd olsun” ve Majesteleri kelimesi sadece bir kez ve ilk ayetlerinde geçmiştir.

Fatiha’nın isimleri

Fatiha Suresi’nin pek çok ismi vardır.

 • Kitabın annesi.
 • Yeterli.
 • İyileştirme.
 • Yeterli.
 • Övgü.
 • Yedi vezikül.
 • Kuran’ın annesi.

Fatiha Suresi’nin eksenleri

 1. Fatiha Suresi, en cömert ve bereketli Allah’a hamd ve şükür öğretir.
 2. Fatiha Suresi, ilahiliğin bir kayıpla temsil edildiğini ve ona özel – Yüce Olan’ı onaylar.
 3. Fatiha el-Rabubiyye Suresi, Yüce Olan – Mutlak Güce Sahip – ile sınırlıdır, çünkü o ilk eğitmendir ve tüm varlıklar ona itaat eder.
 4. Fatiha Suresi, Yüce Allah’ın rahmetinden – geniş ve kalıcı, çünkü Cenab-ı Hak kendisine merhamet yazmıştır.
 5. Fatiha Suresi, her şeyin gerçek sahibi olduğu için mülkün Yüce Allah olduğunu göstermektedir.
 6. Fatiha Suresi, kıyamet ve kıyamet gününün tarih, ibadet, hesaplaşma ve mükafat dahil olmak üzere gerçeğini teyit etmektedir.
 7. Fatiha Suresi, Yüce Allah’ın saf kulluğunun tek başına olduğunu tasdik etmektedir.
 8. Fatiha Suresi, kendisinden başka hiçbir yardımın olmadığını açıklar – Yüce, bu yüzden onun mutlak yardımı vardır.
 9. Fatiha Suresi, onun – mutlak güçlünün – doğruluk ve doğruluk yoluna kılavuz olduğunu göstermektedir.
 10. Fatih Suresi, yolsuzluğun, zalimin ve sapıkların merhametinden kovulanların değil, doğru, salih ve samimi olanın kutsanmış çizgisi olarak doğru yolu ana hatlarıyla belirtir.

Fatiha Suresi’nin fazileti

 • İmam Ahmed, Musnad’ında Ebî bin Kâb’ın Elçi’ye – Allah’ın duaları ve esenliği onun üzerine olsun – Kuran’ın annesi olsun – Allah onu korusun ve ona huzur versin – dedi ki: “İncil’de değil, İncil’de değil, Tevrat’ta vahyedilmiş olanı elimde canım kimdir. Yedinci duruş ve verdiğim yüce Kuran. Bu asil hadis, Hicr Suresi’nde Yüce Allah’ın sözüne atıfta bulunur: “Size saniyenin yedide biri ve büyük Kuran’ı geldik.”
 • Yüce Allah, kıldığı her rekatta Müslümanların bu sureyi namazda okuması gerektiğini yazmış, gerçekten de Fatih Suresini namazın sahih olmadığı ve namazın kabul edilmediği namazın temellerinden biri yapmıştır. kitap” [صحيح البخاري، عن عبادة بن الصامت، وهو صحيح – 756]Onun dediği gibi – Allah onu korusun ve huzur versin -: “Kuran’ın açılışının okunmadığı her namaz, erken doğumdur. Kitabın açılışıyla birlikte okunmadığı her dua prematüredir. Kitabın açılışıyla birlikte okunmadığı her dua erkendir.”[صحيح ابن حبان، عن أبي هريرة، أخرجه في صحيحه – 1788]Burada “prematüre” kelimesiyle kastedilen, şu anlama gelir: yolsuzluk; Bu, bir Müslümanın bu sureyi günde en az on yedi (17) defa okuduğunu gösterir.

Ayrıca izleyin: Rizk için Yaseen’in Suresi’nin erdemi

Fatiha Suresi’nin Çocuklar İçin Tefsiri

 • Sevgili Anne, umarım çocuğunuza Fatiha Suresi’ni tutkuyla öğretirsiniz ve bunu yapmaya istekli olun, çünkü hayatı boyunca onu tekrar tekrar okuyacaktır, bu sizin için büyük bir ödül ve büyük bir ödül olacaktır.
 • Kur’an-ı Kerim’i taşı ve oğluna dikkatlice sun .. Biliyor musun küçük oğlum, bu kitaptaki en güzel ve en büyük sure nedir? … Ona doğrudan cevap vermeyin, Kur’an-ı Kerim’i açsın, çevirsin ve sureleri seçsin.
 • Kur’an-ı Kerim’i Fatiha Suresi’ne açın, sonra çocuğun parmağını isminin üzerine koyun ve deyin ki: Buna Fatiha Suresi denir ve Allah’a dua ettiğimde okuduğum kesindir – Yüce Allah’a – değil mi? … bu çok farklı bir suredir, çünkü bir gün Cebrail adında bir melek – selam olsun – Peygamber’e geldiği için – Allah onu kutsasın ve ona esenlik versin – ve ona Fatiha Suresi’ni okursak, o zaman Yüce Allah’ın okuyucusuna cevap vereceğini söyledi. Onun içinde dua var, Fatiha suresinin ne olduğunu bilmek ister misin?
 • Başlayalım Fatiha Suresi’nin ilk ayeti şu: “En Merhametli, Merhametli Allah’ın Adına (1)”: Bununla hayatımızın tüm meselelerine başlıyoruz, bu yüzden de Allah’ın bize yardım etmesi için yiyecek ve içmeye başlamadan ve herhangi bir iş yapmadan önce söylüyoruz. Ve hepsi – bu işler için ve bizi yiyecek ve içeceklerde kutsayın.
 • “Hamd Allah’a olsun, dünyaların Rabbi (2)”: Birisi size güzel bir şey yaptığında ona ne dersiniz? Teşekkürler, aferin; Aynı şekilde, Yüce Allah, görmenize yardımcı olacak güzel gözler yarattığı ve bu güçlü eli sizin için yemeniz, içmeniz ve oynamanız için yarattığı için bize birçok güzel ve harikulade şeyler sağlamıştır ve sevdiğiniz yiyecekleri sizin için yaratmıştır. Bu güzel şeyler ve bu şükran günü: “Dünyaların Rabbi Tanrı’ya hamd olsun.”
 • “En Merhametli, En Merhametli (3)”: Tanrı – Her Şeye Gücü Yeten – hepimizi anlıyor ve bizi seviyor, tıpkı seni sevdiğim ve anladığım gibi, ama Tanrı seni benden daha çok seviyor ve anlıyor Günah işlediğinizde sizi affettiğim gibi, Yüce Allah günah işlediğimizde bizi bağışlar ve hatta her şeyi barındıran engin merhametiyle bize merhamet eder O, En Merhametli olandır.
 • “Din Gününün Sahibi (4)”: Kıyamet Günü kıyamet günüdür ve Yüce Allah’ın kendisine tapan ve itaat edenlere cennete girmeleri için söz verdiği gündür ve bu cennette bu insanlar hep arzuladıkları tüm güzel özlemlerini burada görürler.
 • “Size tapınırız ve size sizden yardım isteriz” (5): Her Şeye Gücü Yeten Tanrı’ya ibadet ederiz, yani O’na itaat ederiz ve O’nun bize buyurduğu emrine itaat ederiz ve O’ndan hayatımızın çeşitli konularda yardım ve yardım isteriz. Tıpkı babanızdan benden daha güçlü olduğu için bazı konularda bana yardım etmesini istediğim gibi, babanız da gücünü, sağlığını, bize harcadığı parayı ve diğer her şeyi sağlamak için Yüce Tanrı’dan – Yüce Tanrı’dan yardım ister.
 • “Bizi düz çizgiye yönlendirin ve kutsadığınızların yolunu öfkelenmeden terk edin ve bunu yapmak için sizinle kayıp çocuğunuz (7) arasına bir yol çizin. Sonuna kadar düz bir çizgide, dolambaçlı daireler içinde yürürken çocuğa sorun, neden benden önce geldin? Neden sona ulaşmadım? Cevap, senin gibi düz bir çizgide gitmedim; Bu, Yüce Tanrı’dan bize doğru yola, itaat yoluna rehberlik etmesini istemenin anlamıdır, bu yolda yürürsek kaderimiz Cennet olacaktır. Oysa bunu yapmayanlar kaybolur.

Ayrıca bakınız: İhtiyaçlarınızı karşılamak için Fatiha Suresi’nin faydaları

Bir makalenin sonunda Fatiha Suresi’nin Çocuklar İçin TefsiriMakalenin size yeterli faydayı sağladığını ve bu büyük sureyi sevgili çocuklarınız için nasıl yorumlayacağınızı öğrettiğini ümit ediyoruz, Allah’ın – Yüce Allah’ın onları Allah’ın izniyle onları İslam’ın iyi ve hayırlı evlatları yapacağını umuyoruz.