Chromebook’unuzda Ne Kadar RAM Olduğunu Nasıl Görersiniz?

chromebook RAM logosu

Bilgisayarınızın ne kadar iyi çalıştığı söz konusu olduğunda RAM önemlidir. Chromebook’lar, Windows 10 veya macOS çalıştıran diğer bilgisayarlardan daha az RAM gerektirir. Yine de, daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz. Chromebook’unuzda ne kadar RAM olduğunu nasıl öğreneceğinizi göstereceğiz.

Hangi Chromebook modeline sahip olduğunuzu biliyorsanız, teknik özelliklerini bulmak için Google’da hızlı bir arama yapabilirsiniz. Ancak daha da kolay bir yol var – aslında iki tane var.

İLİŞKİLİ: RAM nedir? Bilmen gereken her şey

Sistem Sayfası Hakkında

İlk yöntem, herhangi bir ek uygulama veya uzantı gerektirmez. Chromebook’unuzda, Chrome web tarayıcınızı açmanız ve adres çubuğuna “chrome: // system” yazmanız yeterlidir.

URL çubuğuna krom sistem sayfasını yazın

Bu, yerleşik Chrome OS “Sistem Hakkında” sayfasını açacaktır. Burada çok fazla bilgi var, ancak biz sadece bir şeyle ilgileniyoruz.

Ne kadar RAM’iniz olduğunu görmek için, “meminfo” girişini bulun ve ardından yanındaki “Genişlet” seçeneğini tıklayın.

meminfo bul ve genişlet

Genişletilmiş bilgi panelinde, üstte “MemTotal” ve “MemAvailable” ifadelerini göreceksiniz. Sayılar kilobayt (KB) cinsindendir ve ilk sayıdan sonra bir ondalık sayı koyarak (kabaca) gigabayta (GB) çevirebilirsiniz. Örneğin, Chromebook’umda 3.938.392 kB RAM var, yani bu yaklaşık 3,9 GB.

RAM ayrıntıları

Cog – Sistem Bilgisi Görüntüleyicisi

İkinci yöntem, yüksek puan alan bir Chrome web uygulaması gerektirir. Daha temiz bir arayüze sahiptir ve bilgilerin anlaşılması daha kolaydır.

Bu yöntemi kullanmak için, Chromebook’unuzda Chrome Web Mağazası’nı açın ve ardından “Cog – System Info Viewer” ın yanındaki “Chrome’a ​​Ekle” yi tıklayın.

Cog - Sistem Bilgisi Görüntüleyicisi

Uygulamayı indirdikten sonra, uygulama çekmecesini açın ve başlatın.

Cog uygulamasını başlatın

Uygulama açılır ve Chromebook’unuzla ilgili bilgileri görüntüler. “Bellek” bölümünde, gigabayt cinsinden listelenen RAM’i göreceksiniz.

Cog'da RAM bilgisi

Bu kadar! İkinci seçenek çok daha kolay. Bununla birlikte, CPU, hangi Chrome sürümünü çalıştırdığınızı ve çok daha fazlasını içeren diğer ayrıntıları görmek için bu yöntemlerden birini de kullanabilirsiniz!