Çenede deri altında sivilceler

Çene bölgesinde cilt altında görülen sivilceler pek çok erkek ve kadında görülen en yaygın sivilcelerden biri olmakla birlikte özellikle birçok kadında çok fazla kozmetik ve bir kısmı iyi olmayan birçok ürün kullanması nedeniyle ortaya çıkarak çok sayıda görünmesine neden olur. Bu haplar ve yüzü bu haplardan koruma süreci, takip edilebilecek en kolay yöntemlerden biridir, bu yazı boyunca detaylı olarak anlatacağız, öyleyse bizi takip edin.

Deri altında çene haplarının ortaya çıkmasının nedenleri

Çene bölgesinde cilt altında bir takım sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olan sebeplerden birkaçı vardır ve bunlar şu şekildedir:

Ayrıca bakınız: Yüzdeki sivilcelerin nedenleri ve tedavisi

Önce bir miktar bakteri ve mikrop toplanır

Bir takım yüz gözeneklerinin içinde bakteri biriktirme süreci, özellikle yağlı cilt durumunda o bölgede bir grup sivilce oluşmasına neden olduğundan, bu birikim yüz temizliğinin olmaması, kirli ellerle yüze dokunmaya devam etmesi ve eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İlaç torbalarını düzenli olarak değiştirmek, bakterilerin kalıcı olarak birikmesine yardımcı olur.

İkincisi, hormonlarda meydana gelen değişim

Oysa kadın başta olmak üzere bir takım hormonal değişikliklerin meydana gelmesi durumunda, ister adet döneminde, ister hamilelik veya yumurtlama döneminde olsun, çene bölgesinde bir takım haplar ortaya çıkarsa ve bu haplar her ay belirli bir saatte ortaya çıkarsa, bu durum bu değişiklikler nedeniyle ve bu durumun olmadığının kanıtıdır. Çeşitli ilaçlar kullanması gerekiyor.

Üçüncüsü, çene kıllarının alınması veya tıraş edilmesi

O bölgedeki epilasyon özellikle kadınlarda çok sayıda sivilceye neden olduğundan bu haplar iki günü geçmeyen bir süre kalır.

Bu hapların ortaya çıkmasının sebebi epilasyon işleminde kullanılan yöntemdir, sanki epilasyonda ağda kullanılıyormuş gibi, bu hapların ve kremin oluşumu ciltte hassasiyete neden olabileceği için uyarılır ve cilt altında tüyler büyüyerek cilt altında sivilce görünümüne neden olur.

Dördüncü olarak, gerilim

Sivilcelerin vücuda yayılmasında kötü psikolojik durumların büyük rol oynaması ve stres veya uykusuzluk hissinden kaynaklanan gerginliğin sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olması nedeniyle, genel olarak yüzde veya çene bölgesinde bir dizi sivilcenin ortaya çıkmasında stres ve kaygının büyük rol oynadığı durumlarda .

Beşinci olarak, geçersiz kozmetik ürünlerin kullanımı

Oysa bu durumda, cilt bir takım hasarlardan muzdariptir ve bu nedenle bir takım sivilceler ortaya çıkar.

Altıncı: Lenfatik sistemde önemli zayıflık

Lenfatik sistemin bozuk işleyişi yüzün kendisine ulaşan toksik maddelerden kurtulamamasına ve dolayısıyla bu tip hapların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çenede sivilce oluşumu nasıl önlenir

Çene bölgesinde deri altında veya başka türlü sivilceye neden olan bir grup yol vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Çene hijyenine dikkat edin: Yüzün temizliği bakteri ve mikrop oluşumuna izin vermediğinden sivilce oluşmaz.
 • Yeni yüz ürünleri için duyarlılık testleri yapmak: Bazı yeni ürünleri bilinçsizce kullanmak cildin iyileşmesine ve dolayısıyla yüzün her yerinde çok sayıda sivilce oluşmasına neden olabilir.
 • Yağlı cilt bakım ürünlerinin kullanımı: Yağlı cilt, bol miktarda sivilcenin ortaya çıktığı en yaygın cilt türlerinden biridir, çünkü bazı ürünlerin hijyenik veya uygun kozmetik araçlarla ona bakılması, cildi bu tür sivilcelerin ortaya çıkmasından korumaya yardımcı olur.
 • Doğru epilasyon: Vücudun her bölgesi için uygun epilasyon yöntemini seçme işlemi, bu bölgelerin iltihaplanmaya ve sivilce görünümüne maruz kalmaya karşı korunmasına yardımcı olur.
 • Her türlü hap üzerine baskı yapmaktan kaçının: Herhangi bir hap sıkmak durumu daha da kötüleştirebilir, bu yüzden bundan kaçınmak en iyisidir.
 • Rahatlamaya ve dinlenmeye çalışın: Kötü bir psikolojik durumdan geçmenin bir sonucu olarak bazı hapların ortaya çıkması durumunda, bu durumda kişinin iyi bir psikolojik duruma ulaşması gerekir ve buna yardımcı olan şey meditasyon ve gevşemedir.

Çene haplarından kurtulmak için doğal tarifler

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çene üzerinde oluşan çeşitli sivilceleri gidermeye yardımcı olan bir dizi tarif vardır:

 • Öncelikle limon ve mango: mango meyvesinin bir kaşık posasına ek olarak bir miktar limon suyu koyup iyice karıştırdığımız yere bu karışımı getirip çene bölgesine koyup en az 10 dakika işaretledikten sonra ılık suyla durulayın.
 • İkincisi, limonun yanı sıra elma sirkesi: Bir kaşık limon suyunu bir miktar sirke ve toz zerdeçal ile karıştırdıktan sonra bu karışımı çene bölgesine koyup bu karışımı en az 10 dakika bekletip sonra durulayın.
 • Üçüncüsü, Aloe Vera: Aloe vera jeli getiriyoruz ve bu jel ile çene bölgesine masaj yapıyoruz ve yirmi dakikadan az olmamak üzere jeli ciltte bırakıyoruz, ardından aloe vera ciltteki enfeksiyonları azaltmada ve sivilcelerden kurtulmada büyük ve etkili bir rol olduğu için çeneyi soğuk suyla duruluyoruz.
 • Dördüncüsü bal: Bir miktar bal alınıp yarım saat kadar cilde sürülür, ardından cilt ılık su ile durulanır.

Ayrıca bakınız: Tüy Aldıktan Sonra Deri Altındaki Sivilcelerden Kurtulma

Çene haplarını ilaçla tedavi etmek

Çene bölgesinde ortaya çıkan sivilceler, bir grup ilaç ve medikal ürün aracılığıyla ilaçlarla tedavi edilebilir; bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Salisilik asit içeren cilde uygun bir temizleyici kullanın ve ayrıca sivilcelerin bulunduğu bölgeye losyona dokunurken ve doktorun talimatlarına göre dikkatli olmalısınız.
 • Sivilcelerde kızarıklık varsa, o bölgeye her gün beş dakikadan az olmamak üzere buz torbası koymak tercih edilir.
 • Akne probleminin tedavisinde güçlü bir rolü olan benzoil peroksit içeren bir krem ​​veya aynı maddeyi içeren bir merhem uygulamak.
 • Haplara neden olabilecek bakterileri öldürmek için antibiyotik hapları alın.
 • Hormonları kontrol etme kabiliyetleri nedeniyle hamileliği önleyen ve yağ bezlerini doğrudan etkileyen, bu da sivilcelerin görünümünü etkileyen hapları almak.
 • İzotretinoin alın, ancak haplar çeşitli ilaçlarla temizlenmezse.
 • Lazerle tedavi: Bu hapları lazerle tedavi etmelerini tavsiye eden bazı kişiler vardır, çünkü normal ilaçlar onlar için işe yaramayacaktır.

Ayrıca bakınız: Yüzde ağrılı sivilcelerin ortaya çıkmasının nedenleri?

Böylelikle çene bölgesinde cilt altında görünen haplar, bu haplardan bir takım doğal reçeteler ve diğer farklı tıbbi yöntemlerle nasıl kurtulacağımız ve bu hapların çıkmasını nasıl önleyeceğimiz hakkında çeşitli bilgileri göstermeyi bitirdik. Kalıcı sağlık dileklerimizle bu konudan faydalandınız.