Burç Halife’nin içinde kaç kat var?

Burç Halife’nin içeriden kaç katı var? Bugün çok önemli ve farklı bir konudan bahsediyoruz, bugün konumuz Burç Halife’nin içeriden kaç katı olduğu, bu konuyu detaylı olarak konuşacağız.

Burç Halife nedir

 • Burç Halife’nin yüzölçümü 4 milyon metrekare, uzunluğu 828 metre, maliyeti 1.5 milyar dolar.
 • Burj Khalifa, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai’nin ortasında yer alır ve dekorasyon ve tasarımlardaki belirgin zarafeti ile bilinir.
 • Bu kule aynı zamanda en çok kulelerden biri olarak kabul ediliyor ve ona gökdelen diyorlar, bu yüzden ona bakan her şey şekli, yüksekliği ve karmaşıklığı ile göz kamaştırıyor.
 • Ayrıca Burj Khalifa, dev Y şeklinde tasarlanmış ve şekli tek bir noktada üç taraftan oluşmuş ve kule yükseldikçe tepeye kadar daralmaktadır.

Ayrıca bakınız: Eyfel Kulesi’ni kim inşa etti, ona ne sebep oldu ve detayları

Halife Kulesi bu isimle anıldığında

Bu isim kulenin ilk adı değildi, ama Burj Dubai olarak adlandırılıyordu, ancak kulenin açılışının yapıldığı gece, kulenin sahibi Şeyh Muhammed Saraara, bu tablodaki bir levhadan kaldırılarak Halife Kulesi adını verdi.

Bu halife, BAE’nin başkanı Halife bin Zayed olduğundan, bu, ülkeyi geliştirme çabaları ve dünyadaki en yüksek seviyeye ulaşana kadar yaptığı çalışmalar için kendisine bir haraç olarak kabul edildi, bu nedenle Halife Kulesi’nin tepesinde seçildi.

Bu kuleyi inşa etmenin amacı

Bu kule, ekonominin tüm merkezlerini içinde barındırdığı için, çok amaçlı ve hizmetli olması için çeşitli merkezlerle inşa edilmiştir.

Burç Halife’nin içinde kaç kat var?

Burç Halife, 163’ü üst kat ve iki yer altı katı olmak üzere 165 kattan oluşuyor ve bunlar içeriden şu şekilde ayrılıyor:

1 – Konut birimleri

Burj Khalifa’nın içinde, lüks sofistike ve lüks tasarımlarıyla öne çıkan 900 konut birimi var ve bu birimler 19. ve 108. katlar arasında yer alıyor.

Ayrıca bu birimler stüdyo ve apartman daireleri arasında bir oda ve dairenin banyosundan dört odaya ve bir banyoya dağılmış olup, her bölüm katlarda özel resepsiyon alanı, yüzme havuzları, dinlenme odaları ve restoranlar bulunmaktadır.

2- Şirketler ve ofisler

Kulenin üst katlarında ise 37 katlı, firmaların bulunduğu, ofisler 337 bin fitlik alan ve 12 kattan oluşan, kule veya Dubai Mall üzerinden ulaşılabilen.

3 – Armani Otel Dubai

Kulede 2010 yılında açılan ve 160 oda ve süit içeren bu otel aynı zamanda büyük restoranlar da içerdiğinden, kuleyi inşa etmenin amacı, ziyaretçilerin kuleye girip lüks otelde yaşamaya hevesli olmalarıdır.

Otel daireleri 9. ve 16. katlar arasında yer aldığından ve bu oteldeki daire sayısı 144 dairedir.Her dairede sadelik ve sofistike özelliklerin yanı sıra oda servisi ve temizlik ile karakterize bir veya iki oda bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız: Katara şehrinin Katar’daki yeri nerede

4 – Kulenin tepesi

Kulenin tepesi 10 bölümden oluşuyor ve ziyaretçinin Dubai ve Burj Khalifa’nın gelişim aşamalarını ve Dubai Mall’dan başlayıp kulenin tepesinde biten kulenin Dubai’yi nasıl değiştirdiğini öğrenmesi için bir yolculuk olarak kabul ediliyor.

5 – Eğlence ve ticaret yerleri

43. ve 76. katlarda ziyaretçilere alışveriş yapma şansı veren çeşitli yüzme havuzları, bir spor kulübü ve yiyecek dükkanları vardır.

122. katta en güzel, en ünlü ve en lezzetli yemekleri sunan Atmosphere Restaurant, iki kapalı yüzme havuzu, iki açık yüzme havuzu ve kadınlar için bir kulüp bulunan 4 katlı bir bina bulunuyor.

6 – park için katlar

Bu kule, kulenin sakinleri ve ziyaretçileri için 300 araba alabilen iki yeraltı katı içerir.

7 – Bahçe

Kulenin zemininde her tarafta 11 hektarlık bir alanı kaplayan tüm bahçeler var ve bu bahçe harika bir mühendislik anlayışı ile tasarlanmış ve bu bahçe de kuleyi soğutmak için kullanılan makinelerden sulanmış.

8 – Lilmanbasat Armani Bafailion

Muhteşem çeşmelerin bulunduğu Göl Kulesi’ne bakan oldukça geniş bir yer ve içindeki etkinlikler için özel bir yer.

Burç Halife tasarımı

 • Bu kule Chicago’da bulunan yabancı bir şirket tarafından tasarlandı, mimarı Adrian ve yapı mühendisi William Baker olarak adlandırıldı ve üçgen şeklinde tasarladı.
 • Ayrıca bu şekil rüzgara dayanma kabiliyeti üzerine çalışan ve kendi betonunu barındıran kule yüksekliği ne kadar yüksekse spiral şeklinde yükselir, güneşin yansıtıcı camı ve alüminyum ile kaplanır.
 • Kulede kullanılan kaplama aynı zamanda Dubai’de bulunan sıcaklığa dayanacak şekilde çalışıyor, çünkü 57 adet asansör ve 8 adet yürüyen merdiven, diğer asansörler 12 ila 14 kişi taşıyor.

İşaretle ilgili sayısal gerçekler

 • Burç Halife’nin içerideki kat sayısına gelince, 200 kat olduğunu, ancak herkesin yaşamaya uygun olmadığını, sadece 160 kat olduğunu gördük.
 • 3000 arabalık iki bodrum katı içerir.
 • Zirvede 12 bin işçi istihdam ediyor.
 • Ofislere ayrılmış 49 kattan oluşmaktadır.
 • 1044 daireden oluşmaktadır.
 • Bahçecilik için yaklaşık 15 bin litre su sağlar ve soğutma ekipmanları kullanır.
 • Çardak, kuledeki en yüksek ve 124. kattadır.
 • Ana asansörün ağırlığı 5500 kg’dır.
 • Kuleyi çevreleyen parkın alanı 19 hektardır.
 • Kuleye çimento pompalayan pompanın yüksekliği dünya çapında 605 metredir.
 • Kulenin tepesini görmemiz gereken mesafe 95 kilometre.
 • Kuleyi çevreleyen çeşmeler, 900 fit yüksekliğiyle dünyanın en büyük muhteşem çeşmeleridir.

Ayrıca bakınız: Arkeolojinin önemi nedir

Burç Halife’nin içeriden kaç katı olduğuna dair yazımızı tamamladıktan sonra, Burç Halife’nin iç kısmında kaç kat olduğuna dair size faydalı bilgiler vermeyi umuyor ve web sitemizdeki yeni ve faydalı makalemizi takip etmekten mutluluk duyuyoruz.