Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor

Bulaşık makinesinin kapağı kapanmıyor.

Bulaşık makinesinde bir arıza, en uygun olmayan zamanda meydana gelebilir. arçelik, , bosch, , beko, , vestel , siemens ariston arçelik , profilo bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor, Örneğin, makineye bulaşık ve deterjan yüklediğinizde ve aniden kapı kapanmadığında veya tam oturmadığında, bunun sonucunda suyun aktığı geniş bir alan oluşur. Benzer bir durumda ne yapmalı?

Arıza nedenleri

Öncelikle, bulaşık makinesinin kapağının neden sıkı olmadığının veya hiç kapanmadığının nedenini bulmanız gerekir. Bunu yapmak için, aracı elektrik şebekesinden ayırın ve incelemeye devam edin ve nedenleri arayın.

 • Diş eti deforme olursa kapı sıkıca kapanmayacaktır.
 • Bulaşıklar için kabın doğru takılıp takılmadığına bakın, kabın doğru şekilde takılması gerektiğinden kapı kapanmayabilir.
 • Bulaşık makinesinin hizalı olup olmadığını kontrol edin, makinenin eğimi nedeniyle kapı bir şeyden zarar görebilir, bu nedenle kapanmaz.
 • Kilidi inceleyin, deforme olmuşsa, onarılması veya değiştirilmesi gerekir.

Kurulum ve onarımı kilitleyin

Bulaşık makinesinin kapı kilidini kendiniz değiştirip, işe başlamadan önce makine modeliniz için orijinal yedek parça satın almanız oldukça mümkündür. Örnek olarak Bosch bulaşık makinesini kullanan değiştirme algoritmasını düşünün:

 1. Kurulum, makinenin kapısını açmamız ve çevre çevresinde ön paneli tutan cıvataları sökmemizle başlar.
  Kapı panelini, düşmemesi ve kabloları arkanızdan çekmemesi için ellerinizle desteklemeye dikkat edin.
 2. Kilitte kabloların yerinin bir resmini çekin ve bağlantısını kesin.
 3. Ardından, kapının üst kısmında kilidi tutan iki çapraz cıvatayı sökmeniz gerekir.
 4. Yeni bir kilit alın ve eskisinin yerine vidalayın.
 5. Kabloları bağlayın ve kapıyı monte edin. Yeni bir kilidin takılması tamamlandı.

Bazı durumlarda, yeni bir kale satın alamazsınız, ancak eskisini onarabilirsiniz. Tipik olarak, bulaşık makinelerinin üzerindeki plastik bir “kilit” tutma antenini kırar. Burada restore edilebilirler. Bu şunları gerektirecektir:

 • 0,5 mm kalınlığında ve 4 mm genişliğinde bir metal plaka;
 • dosya
 • matkap
 • iki küçük vida;
 • Biraz sabır

Bir dosya yardımıyla, kırık antenlerin düzensiz kenarlarını keskinleştirmek gerekir. Ve kutu tutucuyu fotoğrafta gösterildiği gibi katlayın.

Daha sonra, metal plakanın yanlarında 1,5 mm çapında delikler açmak için bir matkap kullanmanız gerekir. Kilidin yanlarında 1 mm çapında delikler açmanız gerekir, böylece konumlarına göre plakadaki deliklerle çakışırlar. Plakayı ve kilidi küçük vidalarla bağlarız. Şimdi kilidi kapıya koyabilirsiniz.

Sızdırmazlık kauçuğunu değiştirin

Kapının altına bulaşık makinesinin dış hattı boyunca yerleştirilmiş bir lastik bant takmak daha da kolaydır. Bir sakızı Zanussi bulaşık makinesi örneğiyle değiştirmeyi düşünün.

 1. İlk önce eski sakızı ellerinizle koparmalısınız.
 2. Daha sonra, özel bir parça mağazasından satın alabileceğiniz bulaşık makineniz için sakızı alıyoruz.
 3. Şimdi eskisinin yerine yeni bir lastik bant takmanız gerekir, böylece oluğa sıkıca oturur ve yavaş yavaş vücudun çevresi boyunca hareket eder.
 4. Sakız çok uzunsa, fazlalığı makasla kesmelisiniz.

Kapı kapanmazsa ne yapmalı

Çoğu zaman, yeni bir yerleşik bulaşık makinesi satın alan kullanıcılar, kapının çok sıkı açıldığından ve açık konumda kilitlenmediğinden şikayet ederler. Ancak bu paniğe neden olmak için bir neden değildir. Aslında kapı, ancak cephe kapısına monte edilip sabitlendikten sonra iyi bir şekilde açılacaktır.

Ek olarak, makinelerin ayarlanabilir bir yay gerginliği vardır. Bazı bulaşık makinesi modellerinde, örneğin Samsung markası, ayar cıvataları üstte bulunur. Bulaşık makinesinin alt kısmında kapı yanlarında ayar civatalarının bulunduğu Bosch gibi bulaşık makineleri var.

arçelik, , bosch, , beko, , vestel , siemens ariston arçelik , profilo bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor,

Bulaşık makinesi kapısı kapanmıyor

Bulaşık makinesi, bir defada tüm bulaşıkların yıkanmasına yardımcı olan ve modern evler arasında neredeyse evrensel hale gelen, emek tasarrufu sağlayan bir cihazdır. Bu nedenle, kapı tamamen kapatılmadığında, bir soruna neden olur, bu da sızıntılara ve etkisiz temizlemeye neden olabilir, ancak çamaşır makinesinin açılmaması bile daha olasıdır. Bunun olmasının birkaç nedeni vardır, ancak çoğu zaman bunları kendiniz düzeltebilirsiniz.

Sıkışmış raflar

Bulaşık makinesi kapısı düzgün kapanmadığında bakılması gereken ilk şey, sıkışmış bir raf plakasıdır. Bunlar, lastik veya plastik tekerlekli küçük raylar üzerinde kayar ve eski parça sıkışabilir veya tekerlekler zamanla kırılabilir, bu da rafların bulaşık makinesine geri itilmesini zorlaştırır. Ardından, bunların ekipmanın arkasında iyice oturduğundan emin olun ve kapıyı tekrar kapatmaya çalışın.

Kırık mandal

Bulaşık makinelerinin kapağında, genellikle kilitlemek için dışarı kayan mandallar bulunur. Bu mekanizma, yiyecek parçacıklarıyla veya kırılmış bir iç bileşenle sıkışmış olabilir. Bu durumlarda büyük olasılıkla değiştirilmesi gerekecektir. Kapı kilidi kapağını bir tornavidayla çıkarın ve tam değiştirmeyi düşünmeden önce herhangi bir engel olup olmadığını kontrol edin.

Kusurlu menteşeler

Bulaşık makinesi kapağı, 90 derecelik açıyla açılmasına izin veren menteşeler üzerinde çalışır. Bunlar deforme olabilir veya sıkışabilir, bu da açılıp kapanmayı zorlaştırır. Nasıl olduklarını kontrol edin ve bükülmüş veya kırılmışlarsa değiştirin. arçelik, , bosch, , beko, , vestel , siemens ariston arçelik , profilo bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor,

Yeni kapı contaları

Contalar, bulaşık makinesi kapısının iç çevresi boyunca uzanan lastik contalardır. Suyun mutfak zemininize dökülmemesi için hava geçirmez bir conta oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Yenileri, bir miktar kullanım görmüş olan contalardan daha sağlamdır ve bu nedenle bir conta oluşturmakta zorlanabilir. Mandal ve kapı menteşeleri kusursuz çalışıyor gibi görünüyorsa, kapıyı kapatmak için sertçe bastırın ve contaları yumuşatmak için birkaç döngü verin.arçelik, , bosch, , beko, , vestel , siemens ariston arçelik , profilo bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor,