Bir Oturum Açma “Apple ile Giriş Yap” a Nasıl Dönüştürülür

Apple logosunun önünde iPhone kullanan bir kişinin silueti.
hanohiki / Shutterstock.com

“Apple ile Giriş Yap”, tıpkı Facebook ve Google’da olduğu gibi Apple Kimliğinizi kullanarak hizmetlere kaydolmanıza ve hizmetlerde oturum açmanıza olanak tanır. Zaten bir hizmete kaydolduysanız ancak Apple hesabınızla oturum açmayı tercih ediyorsanız, işte nasıl geçiş yapabilirsiniz.

“Apple ile Giriş Yap” Nedir?

“Apple ile Giriş Yap”, bir parola girmeden ve bir kayıt sürecinden geçmeden bir hizmete kaydolmanızı veya kaydolmanızı sağlar. Hizmet, iki faktörlü kimlik doğrulama kullanan bir Apple Kimliğinin kullanılmasını gerektirir, böylece iPhone, iPad veya Mac kullanan herkes avantaj sağlayabilir.

Apple Giriş Düğmesi ile Giriş Yapın

Apple ile Giriş yaptığınızda parola girmeniz gerekmez. Apple Kimliğinize zaten giriş yaptığınızı varsayarsak, giriş yapmak bir düğmeye dokunup beklemek kadar basittir. Hizmetler, bir parola yerine Apple Kimliğiniz aracılığıyla sizi tanımlar, ancak siz hangi bilgileri ifşa edeceğinizin kontrolü sizde kalır.

Hizmet, oturum açmayı olabildiğince hızlı hale getirmek için Touch ID ve Face ID gibi mevcut biyometrik kimlik doğrulama yöntemleriyle çalışır. Yine de herhangi bir web tarayıcısından (Windows, Android vb.) Hizmetlere giriş yapabilirsiniz, sadece önce Apple Kimliğinizde oturum açmanız gerekir.

Apple ile Giriş Yap her hizmet veya uygulama tarafından kullanılmaz, ancak artan sayıda geliştirici destek sunmaktadır. Hizmeti bir uygulama veya web sitesinde oturum açmak için kullanabilirseniz, normal oturum açma seçeneklerinin yanında “Apple ile Giriş Yap” düğmesini görürsünüz.

Hesapları “Apple ile Giriş Yap” a Dönüştürme

Apple ile Giriş Yapın kullanıma sunulmasından bu yana, daha birçok geliştirici gemiye atladı ve uygulamalarına ve web sitelerine bu özellik için destek ekledi. Halihazırda Apple ile Giriş Yap özelliğini destekleyen bir hizmete sahip bir hesabınız varsa, daha hızlı oturum açma yöntemine geçebilirsiniz.

WordPress.com'u Apple Social Login'e bağlayın

Bunun nasıl çalıştığı, her hizmetin onu nasıl uyguladığına bağlıdır. WordPress.com’u test ettik ve ileride daha hızlı oturum açmak için Apple hesabınızı “Bağlama” seçeneğiyle birlikte Hesap Ayarları> Sosyal Oturum Açma altındaki seçeneği bulduk.

Diğer hizmetler, giriş bilgilerinizi cihazınızda çalışan uygulamaların içinden dönüştürebilir. Reddit için uygulamayı başlatın, ardından kullanıcı simgenize ve ardından Hesap Ayarları’na dokunun. Bu ekranda Apple hesabınızı (isterseniz bir Google hesabının yanında) “Bağlama” seçeneğini bulacaksınız.

İOS için Reddit

Dönüştürme seçeneği sunmayan uygulamalar için, oturumu kapatmayı deneyebilir ve ardından yeni bir oturum “oluşturmak” için Apple ile Giriş Yap düğmesini kullanabilirsiniz. Hizmetin mevcut hesabınızı yeni oturum açma yönteminize bağlayacağını bilmesi için e-posta adresinizi açıkça paylaşmanız gerektiğini unutmayın (“E-postamı Gizle” yi seçmek yerine).

Ayarlar Uygulamasından Nasıl Dönüştürülür?

Parolalarınızı Apple ile kaydederseniz, iCloud’daki cihazlar arasında senkronize edilirler. Bazı hizmetler, Ayarlar uygulamasının Parolalar bölümü altında Apple ile Giriş Yap’a dönüştürmenize izin verebilir.

İPhone ve iPad’inizde Ayarlar> Parolalar’a gidin ve kayıtlı parolalar listenizi görebilmek için doğrulayın. “Güvenlik Önerileri” ne ve ardından ilgilenilmesi gereken bir hizmete dokunun. “Apple ile Giriş Yap’ı Kullan” mevcutsa, dönüştürme işlemini başlatmak için buna dokunun ve talimatları izleyin.

Apple ile Giriş Yapmak Sizi Nasıl Korur?

Apple ile giriş yapmak, endişelenmeniz gereken bir şifrenizin daha az olduğu anlamına gelir; bu, bir güvenlik ihlali durumunda değiştirilecek bir şifre daha az olduğu anlamına gelir. Ancak aynı şey Google ve Facebook’un sosyal oturum açma seçenekleri için de söylenebilir, peki Apple ile Giriş Yapmak nasıl ekstra yol kat eder?

Apple’ın uygulaması, e-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi ifşa etmeden bir hizmete anonim olarak etkili bir şekilde kaydolmanıza olanak tanır. Kaydolurken “E-postamı Gizle” yi seçtiğinizde, Apple, normalde Apple Kimliğinizle ilişkilendirilen e-posta adresine herhangi bir yazışmayı iletirken sizi bir hesaba kaydederek bir e-posta aktarıcısı görevi görür.

Yeni Bir Hesap Oluşturmak için Apple ile Giriş Yapın

Apple, Facebook gibi şirketlerin benzer hizmetlerinin aksine, uygulamalar ve web siteleri genelinde sizi takip etmeyeceğini veya profilinizi oluşturmayacağını söylüyor. Apple, App Store satışlarından ve bulut hizmetlerinden elde edilen ek gelirle, parasının çoğunu akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi donanım satarak kazanıyor.

Apple ile Giriş Yap özelliğinden yararlanmak için iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) kullanmanız gerektiğinden, kaydolduğunuz her hizmet de varsayılan olarak 2FA kullanır. Çoğu hizmet, isterseniz bir e-posta adresi bağlamanıza ve daha geleneksel bir oturum açma deneyimi için bir şifre oluşturmanıza olanak tanır.

Kullanışlı ve Güvenli

Apple ile Giriş Yap, dikkat çekici derecede “tüketici dostu” bir oturum açma sistemidir. Hizmetin gizliliğe öncelik verme ve kullanıcı takibini engelleme şekli, onu Google ve Facebook gibi alternatiflerin önüne koyar.

Daha fazla geliştirici katıldıkça, hizmet daha yaygın ve uygulanabilir hale gelecektir. Çok fazla şey vermekten mi endişe ediyorsunuz? Şimdi cihazınızda bir iPhone gizlilik kontrolü yapın.

İLİŞKİLİ: İPhone’unuzun Tüm Gizlilik Ayarlarını Kontrol Etme ve Sıkılaştırma