ipad autocue main

Bir iPad’i Teleprompter Olarak Kullanma: Video Yapımcıları İçin Otomatik Kurtarma İpuçları

İPad, herkesin bildiği gibi çok yönlü bir cihazdır – birçok senaryoda, müzik düzenlemeden aktif bir volkanın tepesinde veri harmanlamaya kadar her şey için kullanılır, peki ya bir teleprompter olarak kullanılmaya ne dersiniz? App Store’da, bir teleprompter’ı taklit etmek için bir komut dosyasını otomatik olarak kaydırabilen uygulamalar olsa da, bu çözümün yalnızca bir parçasıdır.

Burada, profesyonel kalitede video elde etmek için bir iPad’i bir teleprompter olarak nasıl kullanacağınızı ve Macworld UK’de bizden birkaç yararlı ipucunu anlatacağız.

İhtiyacınız olan ilk şey, elbette, bir teleprompter uygulaması ile yüklü bir iPad ve aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağımız betiğiniz. Teleprompter uygulamanızı iPad’inize yükledikten sonra, bir sonraki adım DSLR / video kameranıza eklenecek bir aksesuar satın almak / oluşturmaktır, böylece doğrudan kameraya bakarken ve bakımını yaparken betiğinizi okumanıza olanak tanır. Evdeki izleyicilerle göz teması kurarak güven göstermeye ve izleyiciyi evde meşgul etmeye yardımcı olur.

Teleprompter aksesuarı kurulumun en pahalı parçası olabilir, bu nedenle bir aksesuara 200-500 sterlin düşürmeye karar vermeden önce düşünmeye değer. Kameranıza ve iPad’inize takmak için kendi donanımınızı oluşturma seçeneği de vardır, ancak videoda görünür bir teleprompter yansıması görmekten ışık sızıntısı nedeniyle teleprompter’ı okuyamamaya kadar birçok sorun ortaya çıkabilir. Küçük bir bütçeyle kendi bütçemizi yapmada başarılı olamadık, ancak lütfen çekinmeyin Twitter’da bize bildirin herhangi bir öneriniz varsa.

Aksesuarınızı satın alıp video kameranıza taktıktan sonra, kayda başlamaya hazırsınız – bu makaleyi okursanız ve tavsiyelerimizi uygularsanız, profesyonel standartlara yakın bir şey elde etmelisiniz.

İPad için en iyi otomatik kurtarma uygulamaları

Yapmanız gereken ilk seçim, hangi teleprompter uygulamasını kullanacağınızdır. App Store’da (şaşırtıcı bir şekilde) tipik olarak aynı şeyi sunan epeyce teleprompter uygulaması var, ancak standart bir metin kaydırma uygulamasından daha fazlasını sundukları için öne çıkan bir avuç uygulama var.

Örneğin Teleprompter Pro’yu ele alalım – evet, 6,99 £ / 6,99 ABD Doları, App Store’da bulunan en ucuz uygulama değil, ancak rakiplerinden biraz farklı bir şey sunuyor (ve aynı zamanda evrensel bir uygulama).

Teleprompter Premium, mevcut komut dosyalarını yazma ve içe aktarma, kaydırma hızını ayarlama ve diğerleri gibi bir teleprompter sistemiyle kullanmak için metni tersine çevirme yeteneği sunar.

Bununla birlikte, Teleprompter Premium, hem Apple Watch hem de Bluetooth klavyeleri için destek sunar – ama neden? Uygulama, teleprompter’ın hızını Saatiniz veya klavyeniz aracılığıyla kablosuz olarak kontrol etme yeteneği sunar; bu, özellikle küçük ölçekli bir işlemse, kayıt sırasında değerli zaman tasarrufu sağlar.

Sıçramadan önce uygulamanın tadına bakmak isteyenler için bir Lite sürümü de mevcut.

Macworld UK olarak biz geçmişte Teleprompter Pro’nun arkasındaki beyinler tarafından geliştirilen Voice Teleprompter uygulamasını kullandık. Uygulama, Teleprompter Pro’ya benzer işlevsellik sunuyordu, ancak çok kullanışlı bir farkla – uygulama, konuştuğunuzu ve konuşmadığınızı algılamak için iPad’in yerleşik mikrofonunu kullanıyor ve buna göre teleprompter’ı kontrol ediyor. Bu, bir cümlenin sonunda bir ara verdiğinizde, kaydırmaya devam etmek yerine otomatik kurtarmanın durması gerektiği anlamına gelir.

İPad için en iyi teleprompter aksesuarları

Otomatik kurtarma aksesuarı muhtemelen kurulumun en pahalı kısmı olabilir (tabii ki iPad ve kamera hariç!) Ve bu nedenle satın alma kararı hafife alınmamalıdır. Autocue Başlangıç ​​Serisi iPad Lite Teleprompter Paketi’nin maliyeti örneğin 550 £, ancak geniş açılı bir teleprompter başlığı, DSLR için montaj sistemi ve iPad’iniz için montaj plakasının yanı sıra kayıt sırasında net bir görüntü sağlamak için yayın kalitesinde prompter camı içerir. Oldukça pahalı olsa da harika bir seçenek gibi görünüyor.

Macworld UK olarak, Amazon’dan temin edilebilen, Autocue paketinin neredeyse yarı fiyatına 245 £ olan ve yine de harika sonuçlar sağlayan ForestAV iPad Teleprompter kitini kullandık. ForestAV kiti, “herhangi bir bozulma olmadan mükemmel yansıtma ve geçiş dengesi sağlamak için tasarlanmış” birinci sınıf teleprompter cam içerir ve hatta onu taşımak için bir alüminyum uçuş çantasıyla birlikte gelir.

Kurmak yaklaşık 5-10 dakika sürer ve bir tripod içermez, bu nedenle ayrı olarak satın alınması gerekir, ancak üretilen kalitenin 245 sterlinlik fiyat etiketini haklı kıldığını düşünüyoruz.

Bir teleprompter’dan okumak için ipuçları

Tüm kiti aldıktan sonra, montajı oldukça kolay olacaktır – sadece üreticinin talimatlarını takip edin, ardından iPad’inizi ve kameranızı yerine yerleştirin. Ancak gitmeden ve sunum kariyerinize başlamadan önce, Macworld İngiltere’de bir teleprompter’dan okurken değerli bulduğumuz birkaç ipucunu aktarmamıza izin verin.

İlki önemlidir – mükemmel kaydırma hızını bulun. Sizin için doğru olan hızı bulmanın biraz zaman alabileceğini göreceksiniz, sanki biraz çok yavaş ya da çok hızlıymış gibi, bu izleyenler için açık olacaktır çünkü ya çok hızlı konuşacaksınız ya da ara vereceksiniz. otomatik kurtarmanın yetişmesini bekleyen cümle.

İkinci ipucu, mesafenizi korumaktır. Genellikle herhangi bir zamanda teleprompterden en az üç metre uzakta dururuz, çünkü ne kadar yakın olursanız, bir teleprompterden okuduğunuz o kadar açık olur.

Bunun nedeni, çok yakın olduğunuzda, teleprompter okuyan gözlerinizin soldan sağa hareketinin kolayca farkedilebilir hale gelmesidir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak ideal kurulumlarla denemeler yapın ve yere bir işaretçi (biraz bant? Lastik bant?) Koyun, böylece tam olarak nerede duracağınızı bilirsiniz.

Üçüncü ipucumuz gevşemektir. Bir teleprompter’dan okurken, filme alındığınızı unutmak kolaydır ve bu nedenle, bir arkadaşınız veya meslektaşınızla konuşurken olduğu kadar ‘canlandırılmış’ olmayabilirsiniz.

Ne söylediğinizi vurgulamak için ellerinizle jestler yapın veya yüz ifadeleri yapın ve önemli noktaları vurgularken başınızı hareket ettirin. Kıpırdamadan oturmak ve dört dakika boyunca doğrudan kameraya bakmak, doğal görünmeyebilir ve yine, bir otomatik kurtarmadan okuduğunuzu açıkça görebilir.

Ve bununla ilgili! Kendinize güvenmeyi, düzenli bir hızda okumayı ve en önemlisi de eğlenmeyi unutmayın.

.