Bebeklerde göbek fıtığı ve tedavisi

Göbek fıtığı, son dönemde bebeklerin büyük bir kısmını etkileyen yaygın bir sorundur, ancak bu etkilenen çocukların büyük bir yüzdesi tıbbi müdahaleye gerek kalmadan iyileştiği için ciddi bir sorun olarak görülmez, çünkü zamanla kaybolur ve olabilecek tüm bilgileri size göstereceğiz. Bu konuda yönlendirmeye ihtiyacınız var.

Göbek fıtığı sorununun tanımı

Bebeğin göbek fıtığı sorunundan muzdarip olması ve modern anne sorunun ne olduğunu bilmemesi durumunda bu sorunu göbek bölgesinde var olan bir şişlik süreci olarak tanımlayacak ve bu şişlik, bağırsağın küçük bir kısmında bu şişkinliği tutmanın yanı sıra derinin şişmesinden ibarettir. Bu fıtık fark edilmez ve doğumdan hemen sonra ayırt edilemez.

Ayrıca izleyin: Fıtık ve nedenleri

Göbek fıtığı nedenleri

Göbek bölgesi, gebeliğin anneden fetüse iletildiği göbek kordonu adı verilen bir kordon aracılığıyla hamilelik sırasında fetüsü maddeye bağlayan bölgedir.

Ve doğumdan kısa bir süre sonra göbek kordonu düştüğünde o bölgenin doğrudan kapatılması normaldir ve bu süre uzayabilir ve hafif bir şişlik olabilir ve bu durumda fıtık basittir ve zamanla ortadan kalkar ve herhangi bir tedavi veya cerrahi müdahale gerektirmez, ancak bu şişlik uzun süre devam ederse olabilir. 5 yaşın üzerinde bu durumda cerrahi müdahale gerekir ve bu yeni doğanların göbek fıtığı ile ilgilidir.

Erkeklerde göbek fıtığı enfeksiyonu yüzdesi kız çocuklarda görülme sıklığına eşittir, ancak bu problemi olan yetişkinlerde kadınlarda enfeksiyon oranları, obeziteye yüksek maruz kalmaları veya kalıcı ve tekrarlayan hamilelikler nedeniyle erkeklerden daha fazla artmakta ve bu da üzerinde şiddetli baskıya neden olmaktadır. O bölgede fıtığa neden olan o bölge.

Fıtık ameliyatları, karın boşluğu içinde herhangi bir sıvı birikiminin meydana gelmesine bağlı olarak da meydana gelebilir veya o bölgede, yetişkinler için göbek fıtığı ameliyatının büyük bir yüzdesine maruz kalmaya neden olan, periton tipi diyalize maruz kalmaya veya kalıcı öksürük durumunda bir takım ameliyatlar yapılır. .

Göbek fıtığı belirtileri

Göbek fıtığı süreci, en belirgin olanı göbek bölgesinde gözle görülür bir şişliğin ortaya çıkması olan bir grup semptomla ilişkilidir ve küçük çocuklarda bu şişlik, çocuğun yoğun ağlaması ve idrara çıkma vakaları veya genel olarak tuvalete girme isteği gibi bazı basit durumlar dışında ortaya çıkmaz. .

Bu şişlik gülme durumunda ortaya çıkabilir ve normalde bu şişlik çocuklar için ağrılı değildir, ancak yetişkinlerde şiddetli ağrı ve güçlü bir rahatsızlık hissi eşlik eder ve başka bazı semptomlar vardır ve bunlar:

  • Birinin o bölgeye yaklaşması durumunda bebeğin şiddetli ağrı hissi.
  • Bu fıtık varlığı ile kusma hissine eşlik ederken.
  • Yetişkinler için göbek bölgesini çevreleyen cildin rengi değişirken.
  • Bu semptomların bu durumda ortaya çıkması durumunda, çocuklar veya yetişkinler için tıbbi ve cerrahi müdahale gereklidir.

Fıtık problemiyle ilişkili komplikasyonlar

Göbek fıtığı sorunu olan yetişkin bir kişide ortaya çıkabilecek bir takım ciddi komplikasyonlar vardır ki bu kişinin bağırsak bölgesinde tıkanma olması, o bölgede besin ve oksijen eksikliğine yol açarak bu dokuların ölümüne neden olarak kangrene neden olur. Ve bu sorunun insan vücudunda önemli ölçüde yayılmasını engellemeye yardımcı olabilecek bu parçayı ortadan kaldırma görevi, kişinin ölümüyle sonuçlanır.

Bu nedenle herhangi bir fıtık belirtisi fark edilirse, bahsedilen tüm hastalıklara ve ciddi sorunlara maruz kalmadan hemen önce tıbbi müdahale yapılmalıdır.

Ayrıca bakınız: Göbek fıtığı ameliyatı sonrası karın şekli

Göbek fıtığı nasıl tedavi edilir

Bebek olgularında göbek fıtığı sorunu tedavi ya da cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymaz çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi zaman geçtikçe bu sorun ortadan kalkar.

Ve bazen doktor bazı tıbbi işlemler yapar ve bu şişliği içe doğru iterek bu şişliği giderebilir, ancak hiç kimse bu işlemi tam olarak yapmamalıdır.

Ayrıca yenidoğanlarda göbek bölgesinde oluşan şişliği gidermek için bir parça metal para yerleştirmek ve bir parça gazlı bezle o bölgeye bağlamak gibi geleneksel yöntemler uygulanmamalıdır, çünkü bu yöntem göbek bölgesinde çok miktarda mikrop toplamaya çalışmaktadır. Bu da birçok büyük ve tehlikeli soruna neden olur.

Gençlerin veya yetişkinlerin göbek fıtığı sorunu olması durumunda mutlaka doktora başvurmaları gerekir ki bu durumda fıtığın cerrahi müdahaleye mi ihtiyacı yoksa belirli ilaçları mı alacağına doktor karar verir, cerrahi müdahale durumunda ise doktor karın içinde aşağıdan bir açıklık yapar ve ardından şişkinliği giderir. Ve yeniden ekstrüzyon, sonra o açıklığı kapatmanız gerekir ve bazen doktor karın duvarlarının alanını güçlendirmek için bir ağ örmeye başvurur.

Göbek fıtığı sorununu gidermek için doğal tarifler

Göbek fıtığı sorununun tedavisine yardımcı olan ve tedavisine önemli ölçüde katkıda bulunan bir grup doğal tarif vardır ve bu tarifler:

  • Zencefil: Zencefil, göbek fıtığına bazı enfeksiyonların eşlik etmesi nedeniyle enfeksiyon sorununun büyük ölçüde ortadan kaldırılmasında büyük ve etkili rolü olan gıdalardan biridir, bu da göbek fıtığından kurtulmanın yanı sıra bu soruna bağlı ağrıların bir kısmının giderilmesine katkıda bulunur.
  • Bazı sebze türlerinin suyu: Pek çok sebze türü, yara iyileşme sürecinde, özellikle ıspanak, havuç, soğan gibi bazı sebze türleri gibi çok çeşitli ağrıları hafifletme konusundaki muazzam yeteneklerinin yanı sıra kendine özgü özelliklere sahiptir. Suyu yaparken tuz, meyve suyu verim oranlarının artmasına yardımcı olur.
  • Buz paketleri yapmak: Göbek fıtığı problemine göbek bölgesinde bir miktar kızarıklık ve iltihap eşlik ettiğinden, biraz buz kompresi yapmak o bölgeyi sakinleştirmeye yardımcı olabilir, ancak bu kompresler hastanın ağrı hissetmesine neden olabilir, ancak ağrıyı ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. .
  • Aloe vera suyu yemek: Bu meyve suyu, göbek fıtığı ile ilişkili ağrı ve iltihabı gidermedeki büyük gücü nedeniyle birçok doktor tarafından reçete edilen içeceklerden biridir, çünkü bu suyu günlük olarak içmek fıtık hastasının rahat hissetmesine ve ağrısını gidermesine yardımcı olur. Önemli ve dikkat çekici.

Ayrıca izleyin: Fıtık belirtileri ve türleri nelerdir?

Böylelikle göbek fıtığı olan herkesin ihtiyaç duyduğu veya her annenin bebeğinde bazı göbek fıtığı belirtilerini fark ettiği tüm bilgileri göstermeyi bitirdik ve çocuklarda veya yetişkinlerde fıtığın tehlikeli semptomlarını fark etmesi durumunda doğrudan doktora gitme ihtiyacını soruyoruz.