Aromatik süs bitkileri çeşitleri | Kültürel bilgiler

Aromatik süs bitkileri çeşitleriÇoğu zaman, aromatik bitkiler dikmek, sadece güzelliklerinin ve geçerken kokularını koklama yeteneğinin tadını çıkarmak, hatta koku alma duyunuzu güçlendirmek için biberiyeyi derin bir şekilde solumak için biraz zaman ayırmaktır, bu da uçucu yağ ile ilişkinizi derinleştirir. ; Güzel kokulu bitkiler yetiştirmek istiyor ama bahçede bahçeye çıkacak bir araziniz yoksa endişelenmeyin! Bu bitkilerin çoğunu balkonunuzdaki veya terasınızdaki kaplarda yetiştirebilirsiniz; Ve bahçeyle uğraşmaktan hoşlanmıyorsanız, endişelenmeyin! Bir botanik bahçesini ve hatta bir dost bahçesini ziyaret etmek için ilkbahar ve yaz aylarında biraz zaman ayırmayı unutmayın; Bilmek için bir kültürel bilgi sitesini takip edin Aromatik süs bitkileri çeşitleri.

En ünlü aromatik süs bitkisi

Kadife çiçeği: Calendula officinalis

Calendula, dünyanın büyümesi en kolay bitkisidir! Sade güzelliği ve çeşitli tıbbi kullanımları nedeniyle çok sevilen bir bitki; Bir dizi olumlu sağlık yararı açığa çıkarmak için ona bakmak yeterlidir ve Calendula ektiğinizde tohumları toprakla kaplamak ve tohumu nazikçe ama sıkı bir şekilde nemlendirmek istemezsiniz (toprağın onu sarmasını ama çok derinden örtmemesini istersiniz, nergis güneşe çok az maruz kalmaya ihtiyaç duyar).

İlaçlar için iyi bir çiçek setine sahip olmak istiyorsanız, 2-3 paket tohum ekdiğinizden emin olun; Calendula çiçek açmaya başladığında, sadeliğinin ve güzelliğinin tadını çıkarın! Taze veya kuru çiçekler kullanarak, bitkisel tentür veya bitkisel yağ yapabilir veya formül çayına ve hatta salatalara biraz kuru yapraklar ekleyebilirsiniz!

Ayrıca izleyin: Bitkiler zamanla nasıl değişir?

Alman Papatyası: Matricaria recutita

Gerçekten taze bir fincan papatya çayı diye bir şey yoktur! Sadece bunu deneyimlemek büyümeye değer; Bir fincan taze papatya çayına bir çay kaşığı bal eklemeyi seviyorum ama bunun dışında tek başına inanılmaz; Çiçek hasadı, neşeyi ateşlerken zihni / bedeni kesinlikle rahatlatacak bir meditasyon şeklidir!

Mutfak Otları

İlkbahar ve yaz, kendi bitki bahçenizi yaratmak için ideal zamanlardır; Kekik, fesleğen, kekik, kekik, biberiye ve adaçayı dikkate alınması gereken harika bitkilerdir. Bu kokulu bitkilerin bahçenizdeki saksıda ve bahçe yataklarında yetiştirilmesi kolaydır ve ayrıca tüm yaz boyunca taze otlar kullanarak hasat yapmanın ve pişirmenin tadını çıkarabilirsiniz; Bununla birlikte, kış aylarında kullanmak için biraz kurutduğunuzdan emin olun.

Lavanta: Lavandula sp

Güzel kokulu bir bahçe içinde ideal bir bitki; Melezler ve çeşitleri de dahil olmak üzere birkaç lavanta türü vardır; Ve eğer kuzeyde yaşıyorsanız, muhtemelen türlerin çoğunu yetiştirebileceksiniz; Ve güneyde iseniz, Lavandula stoechas daha sıcak bir iklimde gelişme eğilimindeyken Lavandula angustifolia biraz mücadele edebilir; İkliminize göre hangi lavantanın sizin için en iyi olduğunu öğrenmek için yerel bahçe mağazanızla veya bitki çiftliğinizle konuşun.

Limon otu: Melissa officinalis

Melissa, bir koku bahçesinde sahip olmanız gereken başka bir şey; Alman Papatyası gibi, lezzetli bir fincan çay ve önyükleme için harika bir tentür yapar; Melisa, bahçede yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir bitkidir ve melissa uçucu yağının neden bu kadar pahalı olduğunu merak ettiyseniz, kokusu için bir yaprak seçebilir, sadece güzel kokusunu değil, aynı zamanda ne kadar çabuk dağıldığını da deneyimleyeceksiniz; Melisa çok az miktarda uçucu yağ içerir, bu nedenle çok fazla bitki maddesine ihtiyaç duyar ve bu da daha pahalı bir uçucu yağ ile sonuçlanır.

Gül

Gül çiçeği, dünyanın en popüler çiçeklerinden biri olarak kabul edilir; Sevginin ve romantizmin temel unsurları ve birçok bahçıvanın gururudur ve kozmetikten parfümlere, en sevilen mutfaklara kadar her şeyde bulunabilir; Güllerin aroması, çiçek türü, rengi ve toplandığında çiçeğin yaşı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, gül rengi keskinliğin daha çok göstergesidir; Bildiğimiz ve sevdiğimiz klasik gül kokusu genellikle koyu gül çiçeklerinden gelir.

Yasemin

Yasemin, parfüm ve tütsü olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir; Narin yaprakları etrafında toplanan güzel beyaz çiçekleri, binlerce yıldır kutlanan Orta Doğu sanat ve kültürünün duvar halısına dokunuyor.

Çiçeğin bu kültürler için önemini özetlemek gerekirse, yasemin Akdeniz’i çevreleyen bölgelerde “koku alma duyusunun neredeyse ortak bir manzarasını oluşturduğu, bilinçsiz ve paylaşılan deneyimlerle sonuçlandığı” söylenir; Çiçeğin parfümler, kokulu spreyler, banyo ve vücut ürünleri ve güzellik ürünleri gibi çoğunlukla çiçeğin kokusu veya kokusu etrafında dönen birçok kullanımı vardır.

Leylaklar

Listemizdeki birçok kokulu bitki gibi, Leylakların aşk ve romantizmle uzun bir ilişkisi vardır; Bunun nedeni, lavanta ve kızılcık kombinasyonuyla karşılaştırılan tatlı, sarhoş edici kokusudur; Erken ilkbaharda çiçeklenme mevsimi ile birlikte, aroma özellikle sıcak günlerde belirginleşir ve baharın resmen yayıldığının kesin bir işaretidir; 800 leylak türünden sadece beşinin kokladığı bilinmektedir.

Leylak parfümü, keskin aroması ve ulaşılması kolay yağları nedeniyle uzmanlar ve parfümcüler için popüler bir seçimdir; Ve Leylakların çamaşır ürünleri, güzellik ve hijyen ürünleri, mumlar ve hatta temizlik malzemeleri dahil olmak üzere uzun bir kullanım listesi vardır.

Ayrıca bakınız: resimlerdeki bitki büyümesinin aşamaları

Limon otu

Kokusu olmadan, limon otu ile diğer yabani otların çoğu arasındaki farkı söylemek eğitimli bir botanikçinin gözünü alırdı; Limon otu, adından da anlaşılacağı gibi, limon veya diğer yaygın turunçgillere benzer bir turunçgil aroması ve tadı vardır.

Bitkinin eşsiz tadı ve aroması onu ticari olarak çok değerli kılmıştır; Özellikle aroması, yoğun ve sulu olarak tarif edilebilir ve bir miktar taze zencefil ile çay, turşu ve Asya lezzetleri için ideal bir mutfak adayıdır; Koku ayrıca birçok el ve dudak balsamında, uçucu yağlarda, hijyen ürünlerinde ve spa ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

nane

Nane, listemizdeki en eşsiz koku olabilir, çünkü koku alma duyularımız, tat tomurcuklarımızın tatlı ve ekşiyi tanımasına benzer yapısal bir seviyede onu tanımak üzere ayarlanmıştır; Darphane, olduğundan başka bir şey olarak tanımlanamaz: nane; Bununla birlikte, farklı tatlar üreten çeşitli farklı nane bitkileri vardır.

Bu farklı nane türleri, sakız, diş macunu, çay, kokteyller ve tatlılar gibi hepimizin bildiği bir dizi farklı ürün yaratır; Ayrıca parfümler, hijyen ürünleri, yemek pişirme ürünleri, yağlar, saç kremleri, banyo ve vücut aletleri, tıbbi ürünler, mumlar vb. Gibi yenmeyen bir sürü şey var.

(Sedir Ağacı (aka Cedarwood

Bütün odunlar eşit yaratılmamıştır; Bazı ahşaplar evler ve dolaplar inşa etmek için daha iyidir, bazıları ise mutfak ve yemek pişirme gereçleri için harikadır; Bununla birlikte, Sedir Ağacı, yukarıdakilerin ve daha fazlasının kesinlikle iyi olduğu için diğerlerinin üzerinde bir adımdır; Örneğin, ahşap doğal olarak dayanıklıdır ve en nemli, kuru, soğuk veya aşırı sıcak ortamlara bile dayanma konusunda bir üne sahiptir, ancak bizi en çok ilgilendiren, yağın ürettiği derin, zengin, odunsu aromadır.

Bu sedir yağı, ahşabın ahşabın çürümesini önleyen doğal antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklerinin sırrıdır; Bu yağ aynı zamanda Sedir Ağacı Yağı’nın pek çok ticari kullanımı için koku sağlar.Sedir ağacının kokusu, vücut şampuanları, deodorantlar, tıraş kremi, mumlar, uçucu yağlar ve daha fazlası gibi bir dizi güzellik ve koku ürününde bulunur.

Ayrıca izle: Dünyanın en tehlikeli, çok zehirli bitkilerinin isimleri

Bu bir özetti Aromatik süs bitkileri çeşitleriUmarım bu yıl bahçenizde veya balkonunuzdaki saksı bitkisinde en az bir kokulu bitki yetiştirirsiniz; Bahçecilik veya bitkilere bakmak, sağlığınız ve zindeliğiniz için harikalar yaratır! Zevk almak.