Arkeoloji neden önemlidir? Kültürel bilgiler

Arkeolojinin önemi nedir, bugün sizlere arkeolojinin önemi nedir? Daha önce kullanılmış binalar, heykeller veya aletlerle olsun, şimdiki zamanın geçmiş dönem insan kalıntılarını ilgilendirdiği için MS 18. yüzyılda bakıldığı şekliyle eski bir bilimdir ve arkeolojinin önemi hakkında daha fazla bilgi edineceğiz makale aracılığıyla.

Arkeolojinin neden önemli olduğuna bir giriş

 • Arkeoloji, insanın aletlerden ürettiği her şey çalışıldığı için, insanın fiziksel olarak bıraktığı her şeyi incelemeye istekli olan kişidir.
 • Arkeoloji, insan uygarlıklarının kalıntılarından söz eden doğru çalışmalardan biridir, çünkü bu bilim aracılığıyla insanların yaşamları çağlar boyunca incelenir ve bu kalıntılar binalar, sanat eserleri, aletler ve çömleklerdir.
 • Arkeoloji çalışmaları, eski uygarlıkların yaşam özelliklerinin birçok resmini çizmeye katkıda bulunur, çünkü insan taş aletler keşfettiğinde, antik çağda insan tarafından kullanılan yiyecek aletlerini biliyordu.

Ayrıca bakınız: Antik Babil kalıntıları nerede

Arkeolojinin kökenleri

 • Bu bilim, insan bilimlerinden biri olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı, çünkü antropoloji dallarının sonuçları arkeolojinin sonuçlarını tamamlıyor.
 • Ayrıca bu bilim, süresi ne olursa olsun muhafaza edilen materyal üzerinden kültürü anlamak için kapsamlı bir görüş oluşturmaktadır.
 • Örneğin, İngiltere’de ortaçağ el yazmaları keşfedildi ve New York’ta da 18. yüzyıldan kalma Kara Mezarlık adı verilen kalıntılar vardı.
 • Arkeoloji alanına ilgi duyan kişiye, daha önceki dönemlerde insanın izlediği yolları araştırdığı için arkeoloji araştırmacısı deniyor ve o da bilgiyi doğru bir şekilde bilmek istiyor.

Arkeolojinin önemi

 • Arkeolojinin önemi, uygarlığın antik insana kadar uzanan tüm maddi varlıklarını, çağlar boyunca dış değerleme ve entelektüel kanıtlar yoluyla analiz etme ve inceleme konusundaki ilgisinde yatmaktadır.
 • Arkeolojinin derin değerlerinin yanı sıra kişinin faaliyetlerinde bıraktığı kültürel değerlerin çıkarılmasıyla da ilgileniyor.
 • Arkeoloji, günümüzde insanların, bıraktıkları arkeolojiyi inceleyerek eski insanın günlük yaşamını öğrenmelerine olanak sağlarken, arkeoloji, sonucun sadece bilgi ve analizle yetinmediği tüm bilgileri kontrol eder.
 • Ek olarak, arkeoloji her zaman eski uygarlıkların gizemlerini, özellikle belirsiz anıtlar içeren medeniyetleri çözmeye çalışır, örneğin 1985’te Robert Pollard, 1912’de Atlantik Okyanusu’nda batan Titanik gemisi ve enkazını buldu ve 1500’den fazla insanın ölümüne neden oldu. Geminin enerji personeli ve yolcularının.
 • Pollard, enkaz halindeki gemiyi bulmak için bir cihaz olan sonarı kullandı ve geminin batması sırasında ikiye bölünmesi ve üzerinde yüzlerce eser olduğu da dahil olmak üzere, gemi enkazıyla ilgili gerçekleri arkeoloji yoluyla keşfetmeyi başardı.

Arkeoloji çağlar boyunca gelişti

 • Yirminci yüzyılın başlarında arkeoloji, Pakistan’da bir bölge olan Hico bölgesinde yapılan birçok kazıların ortaya çıkarılmasına katkıda bulunduğundan ve tarih öncesi döneme kadar uzanan İndus medeniyetini keşfettiğinden, arkeoloji yirminci yüzyıl ve sonrasında büyük ölçüde gelişti. .
 • Yirminci yüzyılın sonlarında Çin’in An Yang kentinde yapılan kazılarda tarih öncesi çağlarda bir Çin kültürünün var olduğu keşfedildi.
 • Buna ek olarak, ünlü arkeolog Kenyalı Lewis, Tanzanya’da insan kalıntılarının yanı sıra yaklaşık iki milyon yıl öncesine dayanan taş aletler keşfetti.
 • MS yirminci yüzyılın Amerika tarihi ve tarih öncesi çağlarda var olduğu antikalar hakkında birçok bilgiye tanık olduğunu belirtmekte fayda var.

Ayrıca bakınız: Cezayir’de Roma kalıntıları var mı

İzler için algılama yöntemi

Eski eserleri ortaya çıkarmak için kullanılan yöntemler bağımsız bir bilim olarak kabul edilir ve kazı bilimi olarak adlandırılır ve birçok şekilde yapılır, ancak keşfin yapıldığı ülke, bu ülkenin gelişmekte olan bir ülke veya gelişmiş dünyadan olması da dahil olmak üzere birçok şeyin kapsamına girer ve bu yöntemler şunlardır:

Çıplak göz

 • Çıplak gözle arkeolojik alanlar tespit edilebiliyor, hayvan kemikleri veya çanak çömlek parçaları bulunabiliyor ve bunlar bu sitenin arkeolojik olduğunu gösteriyor.

tesadüf

 • Kişi herhangi bir şey yapmak için toprağı kazabilir ya da toprağını süren bir çiftçi olabilir ve orada izlerin varlığına işaret eden bazı şeyler bulabilir.

Uydular

 • Ve bu da yeraltındaki binaları göstermek için sözde kızılötesi ışınlar aracılığıyla yapılır ve su altında kalan etkilerin bölgelerini tespit etmek için sonar taraması gibi başka bir yöntem kullanılır ve bu tarama ses dalgalarının yöntemine bağlıdır.

Tarihi romanlar

 • Bu rivayetler, antik eserlerin tam olarak yerinin bilinmesi için belirlenen, antik eserlerin bulunduğu yerlerin kaydedildiği ve alanda uzmanların kazı yaptıkları yerlerdir.

Kimyasal analiz

 • Arkeolojik alanları tespit etmenin yöntemlerinden biri toprak analizidir, çünkü sitelerin altında bulunabileceği mineral içeren toprak olabilir.

Ayrıca bakınız: Eski Yemen antikaları hakkında bilgiler

Arkeolojinin önemi hakkında konuştuktan sonra? Arkeolojiyi, önemini ve arkeolojik alanları ortaya çıkarmak için kullanılan yöntemleri öğrendik, bu nedenle konuyla ilgili yazılarınızı ve ilginç yorumlarınızı bekliyoruz.