Arçelik vestel samsung siemens Perde yıkama programı

Çamaşır makinesinde perde yıkamanın püf noktaları

Perdeleri çamaşır makinesinde sorunsuz yıkamak için belirli kurallara dikkat etmeniz yeterlidir ve her şey yolunda gidecektir. ortalama 32 derece 400 450 devir Neleri dikkate almamız gerekecek? Perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkamak için bazı pratik ipuçları:

Kompozisyon

Perdeleri çamaşır makinesine koymadan önce, kumaşlarının bileşimini görmek için etiketteki yıkama talimatlarına bakmanız gerekecektir. (Sizin için yapılmışsa, satın aldığınız işletmeye sorun).

Tipik olarak, pamuk, naylon veya polyester perdeler sorunsuz bir şekilde makinede yıkanabilir.

Üretici bunları çamaşır makinesine koymayı önermiyorsa, ılık suda yumuşak bir sabunla elle temizlemek için küveti kullanmak en iyisidir. Bu seçenek mümkün değilse, kuru temizleme yapmak için perdeleri kuru temizlemeye götürmeniz gerekecektir.

Ebat ve ağırlık

Perdelerin boyutlarına dikkat edin, çünkü perdeler 2 metreden yüksek ve genişse, ancak büyük kapasiteli (8 ila 10 kg arası) çamaşır makinesine koyabilirsiniz. Aksi takdirde, aşırı şarj nedeniyle cihaza zarar verebilirsiniz.

Artık perdelerinizin makine temizliğine uygun olup olmadığını bildiğinize göre, onları indirmenin zamanı geldi. Perdeleri çamaşır makinesinde yıkamanın püf noktaları ile devam edelim!

Perdeleri çamaşır makinesinde yıkama adımları:

  1. Perdeleri indirin . Çamaşır makinesine yerleştirilemeyen tüm kancaları, halkaları veya diğer tutturucuları çıkarın.
  2. Hassas giyim programı . Perdelerinizi bozmamak için çok agresif olmayan bir çamaşır makinesi programı seçin.
  3. Deterjan. Perdeleri çamaşır makinesinde yıkarken deterjan miktarını abartmak uygun değildir ve hafif bir deterjan seçmelisiniz. Perdelerin çok kirli olduğunu görürseniz, makinede yıkamadan önce suda bırakabilir veya ön yıkama yapabilirsiniz.
  4. Su sıcaklığı . Ilık veya soğuk su kullanın, asla sıcak su kullanmayın, çünkü perdelerinizi küçültüp onlara zarar verebilir.
  5. Döndür . Kırışıklıkları önlemek için perdeleri döndürmeyin.
  6. Yıkama bittiğinde doğrudan asın ve ütüleme zahmetinden kurtulun.

Çoğu evde bulunurlar, ayrıca sizi komşuların meraklı gözlerinden uzak tutma işlevine sahip dekoratif bir unsurdur. Ancak perdeler toz, kirlilik ve kötü koku biriktirme eğilimindedir, bu nedenle sık sık yıkanmaları gerekir.

Tül perde sentetikte mi yıkanır,
Tül perdeler hangi programda yıkanır
Perdeler hangi deterjanla yıkanır,
Fon perde hangi programda yıkanır,
Arçelik vestel samsung siemens Perde yıkama programı,
LG çamaşır makinesi perde yıkama programı,
Hotpoint çamaşır makinesi perde program
ı,

Elbette bir kereden fazla evinizdeki perdeleri zarar vermeden nasıl yıkayacağınızı merak etmişsinizdir. Pekala, çözüm bu yazıda: Hem beyaz hem de renkli perdeleri yıkamak için bilmeniz gereken her şeyi ve kusursuz olduklarını size anlatıyoruz.

İÇİNDEKİLER

  • 1. Perdeleri elde mi yoksa çamaşır makinesinde mi yıkayın?
  • 2. Kumaş perdelerimden lekeleri nasıl çıkarırım?
  • 3. Beyaz perdeleri yıkamanın püf noktaları

Perdeleri elde mi yoksa çamaşır makinesinde mi yıkayın?

En pratik şey onları makinede yıkamak olsa da (aslında çoğu durumda bunu yapabilirsiniz), bazı perdeler hassas olabilir, bu nedenle bazı durumlarda elde yıkamak gerekir. Doğru yolu seçtiğinizden emin olmak için öncelikle yıkama etiketini kontrol edin; Eğer yoksa, satın aldığınız sitedeki kompozisyonunu kontrol edin.

Perdeleri çamaşır makinesinde yıkamak

Perdelerinizi asmak için halkalar veya metal parçalar varsa, üst kısmı bir yastık kılıfının içine koyun ve bir ip veya ayakkabı bağı ile bağlayın: bu, perdelerin metal halkalarını veya kancalarını koruyacak ve tamburun içine takılmalarını ve çarpmalarını önleyecektir. . Ardından perdeleri çamaşır makinesinin içine koyun.

seninkini kullan hassas çamaşırlar için makine deterjanı ve katkı maddesini ekleyin Silikonlu formülü sayesinde lifleri pürüzsüzleştirerek kırışıklıkları önler ve parlatır, perdeleri ışıltılı bırakır. Ardından, 30 derece soğuk su ve hafif sıkma (400 ile 600 rpm devir arasında) içeren hassas çamaşırlar için bir program seçin: bu şekilde çamaşır makinesi perdeleri aşırı kırışmadan fazla suyu alacaktır. Perdeler hangi programda yıkanır

Gerektiğinden fazla kötü koku almamaları ve kırışmamaları için yıkama programını bitirir bitirmez çamaşır makinesinden çıkarmanız önemlidir. Bunu yaptıktan sonra ve hala ıslakken, yerlerine asın: Aksi takdirde, çamaşır ipinden çıkarma işlemi sırasında kırışabilir, katkı maddesi kullanımını gereksiz hale getirebilir ve ütüden geçirmeniz gerekir. (ki kaçınmaya çalıştık).

Perdeleri elde yıkayın

Öte yandan perdeleriniz makinede yıkanamıyorsa ve elde yıkanması gerekiyorsa, büyük bir lavabo veya küvet gibi geniş bir yerde yapmanız gerekecektir. Daima soğuk su kullanın ve hassas çamaşırlar için el deterjan katkı maddesine ek olarak  Perdeleri Çözüyor, hem kumaşlara hem de renklere saygı duyacak. Onları sabunladıktan sonra, lifler arasında sabun kalmayacak şekilde iyice durulayın.

Damlamamaları için çamaşır makinesinde susuz ve sadece perdelerle hafif bir sıkma yapmanızı öneririz. Bu fazla suyu uzaklaştıracaktır. Daha sonra, yukarıda bahsettiğimiz gibi, gereksiz kırışıklıkları önlemek için perdeleri doğrudan son yerlerine asmalısınız: kendi ağırlıkları onları pürüzsüz ve mükemmel hale getirecektir.

Perdelerin renkli olduğunu görürseniz, çok soluk olduğunu ve eskisi kadar yoğun olmasını istiyorsanız, onları da boyayabilirsiniz. başlıklı makalemizi okuyun elbiseler elle nasıl boyanır ve tüm adımları izleyin.

Kumaş perdelerimden lekeleri nasıl çıkarırım?

Bazı perdeler ne kadar güzel olursa olsun lekeliyse odaya kirli ve dağınık bir hava verir. Bu nedenle, bir kez bulunduktan sonra onlardan kurtulmaya çalışmanız çok önemlidir.

Lekeleri ön işlemeye başlamadan önce, ne tür olduklarını belirlemek çok önemlidir: aynı değildir. bir kalem lekesi yağ veya sostan birinden. Her birinin farklı bir tedaviye ihtiyacı var.

perdelerinizin lekesi ne olursa olsun çözecek çok çeşitli leke çıkarıcılara sahiptir. Ayrıca bunlar küçük lekeler ise kolay çıkarılabilen lekeler ise perdeleri indirmeden hemen çıkarmayı deneyebilirsiniz: sadece bölgeyi biraz nemlendirin ve lekeye göre en uygun leke çıkarıcıyı uygulayın.

En yaygın lekelerden biri nem lekeleridir ve bu nedenle beyaz kumaş perdelerdeki küf lekelerinin nasıl çıkarılacağını açıklayacağız: onları batırmak için yeterince büyük bir kova alın, soğuk suyla doldurun ve dikkatlice biraz çamaşır suyu ekleyin. . Bir veya iki saat oturmalarına izin verin, ardından durulayın ve düzenli olarak yıkayın. Ağartıcının liflere zarar verebileceğini unutmayın, bu nedenle hassas bir kumaşsa bu çözümü unutun.

Giysilerdeki küf lekelerini çıkarmanın başka bir yolu da sirke ve kabartma tozu karışımı uygulamaktır: doğrudan lekenin üzerine yayın ve yaklaşık 10 dakika etki etmesine izin verin, ardından ovalayın. Bu yapıldıktan sonra, giysiyi normalde yaptığınız gibi yıkayın.

Beyaz perdeleri yıkamanın püf noktaları

Beyaz perdeler her şeye yapıştıkları için en çok yönlü olanlardır, ancak bazen toz ve kir daha görünür olduğundan ve zamanla sarımsı veya grimsi bir ton aldıkları için renkli perdelerden iki kat daha fazla sorun yaratırlar.

Bunun olmasını önlemek için, makalede size verdiğimiz tavsiyeleri dikkate almak önemlidir. beyaz çamaşırlar nasıl yıkanır. Aksine, zaten sorununuz varsa ve istediğiniz çözüm ise, bu konudaki yazımızı okumanızı öneririz. beyaz çamaşırlar nasıl ağartılır.