Apple Silicon ile Mac’te Kurtarma Moduna Nasıl Girilir

Khamosh pathak

MacOS Kurtarma Modu, ölü bir Mac’i düzeltmenin tek yoludur. İşletim sistemini yeniden yüklemek veya sürücüyü biçimlendirmek istiyorsanız, gideceğiniz yer burasıdır. Apple Silicon ile Mac’lerde Kurtarma Moduna şu şekilde girebilirsiniz.

Uzun süredir bir Mac kullanıcısıysanız, Intel Mac’lerde Kurtarma Moduna girmek için kullanılan klavye kısayolunu biliyor olabilirsiniz. Başlatma sırasında sadece Command + R tuşlarını basılı tutun. Ancak Apple Silicon içeren bir Mac kullanıyorsanız (M1 Chips veya üstü) bu işe yaramaz.

Apple Silicon içeren bir Mac kullandığınızdan emin olduktan sonra (Menü çubuğunuzdaki Apple simgesine tıklayıp onaylamak için “Bu Mac Hakkında” seçeneğini seçebilirsiniz), Kurtarma Moduna erişmek için aşağıdaki adımları izleyin.

İlk önce Mac’inizi kapatın. Ardından, MacBook’unuzdaki Güç / Dokunmatik Kimlik düğmesini basılı tutun.

Khamosh pathak

Bağımsız bir Mac kullanıyorsanız kasanın arkasındaki Güç düğmesini basılı tutun.

elma

Ekranda “Başlangıç ​​Seçeneklerini Yükleme” metnini görene kadar Güç düğmesini basılı tutmaya devam edin.

Birkaç saniye içinde, Mac önyükleme sürücünüzü ve bir “Seçenekler” düğmesini göreceksiniz. “Seçenekler” düğmesini seçin, ardından “Devam Et” düğmesini tıklayın.

Khamosh pathak

Şimdi, Mac’iniz sizden bir kullanıcı seçmenizi isteyecek. Kullanıcıyı seçin ve “İleri” düğmesine tıklayın.

Khamosh pathak

Buraya kullanıcı hesabının şifresini girin.

Artık Mac’inizin Kurtarma Modundasınız.

Khamosh pathak

Şimdi her zamanki gibi iş. Burada, işletim sistemini yeniden yüklemeyi, Time Machine’den geri yüklemeyi seçebilir, Mac’i biçimlendirmek için Disk İzlencesi’ni kullanabilir ve web’de gezinmek için Safari’yi kullanabilirsiniz. Tüm bunları yapma adımları Intel Mac’lerde olduğu gibi aynı.

Görevinizi tamamladıktan sonra macOS’a başlama zamanı. Bunu yapmak için menü çubuğundan Apple düğmesine tıklayın ve “Yeniden Başlat” seçeneğini seçin.

Khamosh pathak

Sadece birkaç saniye içinde, Mac’iniz yeniden başlayacak ve giriş ekranını göreceksiniz.

İLİŞKİLİ: Kurtarma Modunda bir Time Machine Yedeklemesinden macOS Nasıl Tamamen Geri Yüklenir