Apple, Kendi Kendine Sürüş Yapan Apple Araba Yongaları Geliştirmek İçin TSMC ile Çalışıyor


Apple Kendi Kendine Sürüş Araba Projesi

Apple’ın kendi kendine giden bir araba üzerinde çalıştığı bilinen bir sır. Digitimes Apple’ın otonom sürüş teknolojisi hakkında yeni bilgiler içeren bir rapor yayınladı. Son rapor, Apple’ın TSMC ile çalıştığını ve sürücüsüz arabalar için çipler geliştirdiğini iddia ediyor. Dahası, üretimin bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşecek.

Apple’ın sürücüsüz araba projesine genellikle “Titan Projesi” adı verilir. Digitimes geçmiş performansı, raporlar söz konusu olduğunda şüphelidir ve bu nedenle, bir tuz tanesi ile alınması gerekir. Bununla birlikte, Apple’ın kendi kendine sürüş projesine hala yeni bir bakış açısı sunuyor.

Yakın tarihli bir Bloomberg raporu, Project Titan’ın artık yapay zeka ve makine öğrenimi grubuna geçtiğini ortaya koydu. Tesla’nın aksine Apple, bir araba yapmakla ilgilenmiyor ve bunun yerine diğer üreticiler tarafından araçlarda kullanılabilecek kendi kendine sürüş teknolojisini geliştirmeye odaklanıyor. İlgili bir kayda göre, Tesla bile HW4.0 sürücüsüz yongası üzerinde TSMC ile çalışıyor.

TSMC’nin daha önce Apple Car’ı zaten kullandığını ve Nanke’de özel bir Ar-Ge tesisi olduğunu bildirdi. Örneğin, galyum nitrür (GaN) proses teknolojisinin gelişimini hızlandırmak için STMicroelectronics ile işbirliği yapıyor ve ayrı ve entegre GaN bileşenleri piyasaya sunulacak.

Apple ayrıca kendi kendine sürüş projesi için Amerika Birleşik Devletleri’nde fabrikalar kurma fikrini araştırıyor. Bu, Apple’ın yakın geçmişte neden birçok Tesla çalışanını işe aldığını açıklıyor.

Bizim Almamız

Apple’ın kendi kendine giden araba projesinde geçmişte birçok rota düzeltmesi yapıldı. Şimdi şirket, sürücüsüz bir araba yerine kendi kendine sürüş teknolojisi yaratmaya odaklanıyor. Bu nedenle Apple’ın yapay zeka ve makine öğrenimi patronu, yapay zeka ve Makine Öğrenimi için Titan projesini yönetiyor. Apple’ın kendi kendine sürüş projesinin önümüzdeki yıllarda nasıl gelişeceğini görmek ilginç olacak.

[via Digitimes]