2 yatak odalı bir evin kaç metrekaresi var

Birçok soru sitemize gelen sorulardır ve bunlara mümkün olan en kısa sürede yanıt vermeye çalışıyoruz. Bize sıklıkla gelen bir soru şudur:İki yatak odalı bir evin kaç metrekaresi var? Ve bundan sonra yapacağımız şey bu.

Bu soruyla ilgili bilmeniz gereken ilk şey, tek bir doğru cevabın olmamasıdır. İki yatak odalı evlerin garajı olabileceği veya olmayacağı için çamaşır odası olabilir veya olmayabilir, birden fazla banyosu olabilir ve tüm bunlar evin sahip olacağı sayaç sayısını değiştirir. Ama umutsuzluğa kapılmayın, aşağıda bu konuya ışık tutmaya çalışacağız.

Pek çok insanın 10 m2’lik apartman dairelerinde yaşarken kendini rahat hissedebileceği doğrudur, ancak bu elbette herkes için geçerli değildir. Bu nedenle ev, oraya yerleşecek sakinlerin sayısına ve ayrıca gerekli asgari yaşam koşullarına uygun olmalıdır.

2 yatak odalı evin kaç metrekaresi var

İnşa edilen metrekare ve faydalı metrekare aynı mı?

İnşa edilmiş metrekarelerden faydalı metrekare olarak bahsetmenin aynı şey olmadığını bilmek önemlidir, bu, sorumlu profesyonel ile tasarımı planlarken çok önemli olacaktır.

Hakkında konuştuğumuzda kullanışlı metrekare Örneğin dolaplar da dahil olmak üzere evin sahip olacağı tüm kullanılabilir iç yüzeyden bahsediyoruz, ancak duvarların, sütunların ve diğer öğelerin çıkaracağı alanı saymadan.

Bahsederken metrekare inşa Örneğin paylaşılan galeriler ve duvarlar da dahil olmak üzere evin sahip olacağı çevre uzantısından bahsediyoruz.

Bir evin temel ortamları nelerdir?

Bir evin böyle kabul edilebilmesi için tartışmasız şu ortamlara sahip olması gerekir: yatak odası, banyo ve mutfak-yemek odası-oturma odası.

Bu, ortamlar arasında tam bir ayrılık anlamına gelmez, ancak bu alanların her birinin farklılaştırılması gerekir.

Minimal yüzeyler?

Farklı ortamların minimum yüzey alanı vardır ve iki yatak odalı bir evin kaç metrekare olduğu konusunda bir fikir sahibi olmak için, her birinin toplanması gerekecektir.

Mutfak: mutfak minimum 5 m² yüzeye sahip olmalıdır, mutfak ve yemek odası olması durumunda minimum 12 m² olmalıdır.

Yatak odası: ebeveyn yatak odası 10-12 m², ikincil yatak odası 6-8 m² olabilir.

Banyo: Banyo minimum 3 ile 5 m² arasında bir işlevsel alana sahip olmalıdır, ancak üç oda olması durumunda daha büyük olmalıdır.

İkincil yüzeyler:

Alıcı: Salon ortalama 1,50 metre olmalıdır.

Yaşayan: Evin bu sektörü 9 ila 15 m² arasında olabilir.

Koridorlar: Bunlar, iletişim kurdukları ortama bakılmaksızın minimum 90 cm genişliğe sahip olmalıdır.

Çift kişilik oda: iki yatak alabilecek şekilde dizayn edilen çift kişilik odalar 8 ile 12 m² arasında olacaktır.

İki yatak odalı bir ev ne kadar ölçmeli?

Yukarıdakilerin hepsini göz önünde bulundurarak, iki yatak odalı bir evin minimum boyutu olabilir. 30-35 m²ama daha rahat bir ev arıyorsanız, bunu ikiye katlamanız gerekecek 60 veya 70 metrekare.

İki yatak odalı bir eve garaj eklemek istiyorsanız, alanın biraz daha genişletilmesi gerekecek.

Bir evi doğru bir şekilde tasarlamak için, sadece sahiplerin mevcut yaşam tarzını değil, gelecek için sahip olacakları projeksiyonları da hesaba katmak gerekir. Çiftler, muhtemelen daha sonra çocuklu aileyi büyütmeye hizmet edecek bir ev inşa etmek isterken, emekli bir çift rahat yaşamak için daha küçük bir alana ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle konut projesini tasarlarken her ailenin özel koşullarını değerlendirmek çok önemlidir.